Description

PCE PCE-DC 41
- Voltage: 600 V AC/DC
- Current: 600 A AC/DC
- Electrical Resistance: 1000 Ohms
- Direct voltage, alternating voltage, direct current, alternating current, alternating current, electrical resistance, continuity check,
- Sampling rate: 3 times/s
AC/DC Clamp Meter (Voltage: 600 V AC/DC, Current: 600 A AC/DC)
Voltmeter PCE-DC 41
Voltage metering up to 600 V / current metering up to 600 A / CAT III 600 V
Electrical resistance metering up to 1000 Ω / contact-free measuring of electrical conductors
The voltmeter PCE-DC 41 can measure voltages up to 600 V, currents up to 600 A and electrical resistance up to 1000 Ω. To perform a measurement, you can either use the measuring leads, which are included in the package of the voltmeter, or you can use the integrated clamp mechanism. By using the clamp of the voltmeter, you are able to measure the electrical parameters of an electrical conductor contact-free and without disconnecting it. You can also check the continuity with the voltmeter.
Due to its compact design and light weight, the device is well-suited for mobile use. When using the clamp mechanism, it is also possible to run the voltmeter with one hand only. The measured data is shown on the large backlit 4-digit display. By using the peak-hold or data-hold function, you can also freeze the readings on the display. The auto power-off function saves battery power when the device is not in use.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Current DC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 25 MM (0.984 IN) |
| Resistance | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Product Weight | 273 GRAMS (0.6019 LBS) |
| Product Height | 210 MM (8.27 IN) |
| Product Length | 62 MM (2.44 IN) |
| Product Width | 36 MM (1.42 IN) |
| Shipping Weight | 2.80 LBS |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |
| Shipping Height | 5.00 IN |
| Shipping Length | 9.00 IN |
| Shipping Width | 2.00 IN |








Reviews
There are no reviews yet.