Description
DSG821-OCXO | RF Signal Generator
The DSG821-OCXO has a max frequency of 2.10 GHz with a Phase noise of <-112 dBc/Hz, and offers Amplitude Accuracy of <0.5 dB.
Generators / Counters/RF Signal Generator Template | |
|---|---|
| Type(Generator) | Bench |
| Minimum Frequency Range (kHz) | 9 kHz (0.009 MHz) |
| Maximum Frequency Range | 2.1 GHz (2100 MHz) |
| Modulation Types (generator) | AM, CW, FM, Other, PM |
| Output dB Range Min | -110 dBm (-110 dB) |
| Output dB Range Max | 20 dBm (20 dB) |
| Memory for Presets | No |
| Stereo | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | -High Power Output with no external amplifier needed -Engineers can generate more complex signals without additional hardware using the advanced modulation schemes – High accuracy timebase option for demanding applicaitons |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | LXI, RF, USB |
| Storage | Internal Memory, USB Flash Drive |
| Product Weight | 9.3 LBS |
| Product Height | 4.41 IN |
| Product Length | 12.54 IN |
| Product Width | 10.3 IN |
| Shipping Weight | 15 LBS |
| HTS/Schedule B Number | 9030400000 |
| ECCN Number | 3A992.a |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 10.00 IN |
| Shipping Length | 18.00 IN |
| Shipping Width | 14.00 IN |


Reviews
There are no reviews yet.