Description
Scilogex 912015139999 SCI24 (D3024) High Speed Micro-Centrifuge

High Speed Micro-Centrifuge
- Pulse operation for quick spins
- Interlock automatic door lock
- Over-speed detection
- cTUVus approved for UL and CSA
The SCILOGEX SCI24 Micro-Centrifuge is a compact and powerful high-speed centrifuge used in physical and chemistry analysis, biochemistry, cellular and molecular biology, clinical Labs and blood donation centers, and is ideal for high-end research applications including:
- Sedimentation of cells and viruses
- Separation of sub-cellular organelles
- Isolation of macromolecules such as DNA, RNA, proteins or lipids
The SCILOGEX SCI24 centrifuge is certified with CE, cTUVus and FCC. MCA test according to IEC/EN61010-2-20. Passed EN61010-2-101:2002 requirements for invitro diagnostic (IVD) medical equipment.
D3024 Display

| Symbol | Name | Function |
![]() | Pulse button | The speed can be accelerated and held at the set speed when pressing PULSE button. |
![]() | Open/ lock button | Press the button to open the door. The button is not available when the centrifuge is running. |
![]() | Select button | Press the button to choose the program which you want to modify |
![]() | Start/ Stop button | Press the button to start running. The centrifuge will brake and stop running if pressed during centrifugation. |
![]() | Program button | Clockwise rotate to increase program values. Rotate anti-clockwise to decrease program values. Press the button, shift between speed and RCF display. |
Centrifuges | |
|---|---|
| Style (Life Science) | Digital |
| Max RPM (Life Science) | 15000 RPM |
| Voltage (Life Science) | 100-120 VAC Only |
| MAX RCF (Centrifuges) | 21380 g |
| Special Features (Centrifuges) | Rotor for PCR available, Timer |
| Capacity Included (Life Sciences) | 2 ml |
| Capacity Optional (Life Sciences) | 0.5 ml |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Product Weight | 26.4 LBS |
| Product Height | 14.00 IN |
| Product Length | 21.00 IN |
| Product Width | 18.00 IN |
| HTS/Schedule B Number | 8421.19.0000 |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 14.00 IN |
| Shipping Length | 21.00 IN |
| Shipping Width | 18.00 IN |







Reviews
There are no reviews yet.