Description
Siglent SDL1020X-E – Programmable DC Electronic Load, 150V/30A/200W, 1mV/1mA Minimum Readback Resolution

- Input: 150V/30A/200W
- Minimum readback resolution: 1mV/1mA
- 4 static modes / Dynamic mode: CC/CV/CR/CP
- CC Dynamic mode: Continuous, pulsed, toggled
- Measuring the speed of voltage and current: up to 500 kHz
Siglent SDL1000X/E programmable DC electronic loads feature a 3.5-inch TFT-LCD display, a user-friendly interface, and superb performance specifications. The series delivers stability over a wide range of applications and can meet many types of testing requirements including battery and handheld device design, LED lighting, automotive electronics, aerospace, and much more.
The SDL1000X/E series consists of four models. The chart below provides a brief overview of each.
| Series | Input voltage/current/power | Mode | CC Dynamic mode frequency | Measuring speed | Current Slew Rate | Min. readback resolution |
| SDL1020X-E | 150 V/30 A 200 W | CC/CV/CR/CP | 25 kHz | up to 500 kHz | 0.001 A/us~2.5 A/us | 1 mV, 1 mA |
| SDL1020X | 150 V/30 A 200 W | CC/CV/CR/CP | 25 kHz | up to 500 kHz | 0.001 A/us~2.5 A/us | 0.1 mV, 0.1 mA |
| SDL1030X-E | 150 V/30 A 200 W | CC/CV/CR/CP | 25 kHz | up to 500 kHz | 0.001 A/us~2.5 A/us | 1 mV, 1 mA |
| SDL1030X | 150 V/30 A 200 W | CC/CV/CR/CP | 25 kHz | up to 500 kHz | 0.001 A/us~2.5 A/us | 0.1 mV, 0.1 mA |

Steady-state operating mode
The SDL features four operating modes to provide flexible test capabilities. In CC mode, the electronic load will sink a constant current, regardless of the voltage at its terminals. In CV mode, the electronic load will cause a constant voltage to appear at its terminals. In CR mode, the electronic load will behave as a fixed resistance value. As shown in the figure, the electronic load will linearly change the current according to the input voltage. In CP mode, the electronic load will cause a constant power to be dissipated in the load.

Dynamic test mode up to 25 kHz (CC)
The transient test allows switching between two different load values. A common application is to test the dynamic characteristics of a DC source or DUT (Device-Under- Test). The transient test function enables the load to periodically switch between two set levels (Level A and Level B). The highest frequency can be set to 25 kHz in CC mode. The highest frequency can be set to 12.5 kHz in CP modes.
Simplify complex sequencing using the list operation function
You can generate complex load sequences quickly using the list operation function. Here you can edit the setpoints, dwell time, and slew rate for each step in the test. Please note, the slew rate can only be edited in CC mode.

4-wire SENSE compensation mode function
In CC/CV/CR/CW mode, when a load is connected to a power supply, it will cause a large voltage-drop on the connection lines between the tested instrument and terminals of load. Using remote sense, you can measure the voltage at the DUTs input terminals, effectively removing the additional error due to the voltage drop in the connection wires.


Program function
In the program (auto-test) mode, you can generate a sequence of tests using different modes, mode parameters, and durations. This function is useful for automatically executing a set of tests on a device then display whether the tests passed or failed. Test results are easily viewed by pressing the up and down buttons. The load provides 8 nonvolatile registers to save the auto-test file for recall later. Each file contains 1-50 steps to set up. Auto-test function is especially useful in designing battery charging circuitry.

Battery discharge function
The SDL1000X can also provide insight into battery performance by analyzing the discharge characteristics of the DUT. The SDL features three-stop conditions for the discharge test: Voltage, capacity, or time. The discharge process is immediately terminated if the stop conditions are met. This provides more control over the test termination and an extra layer of safety during critical tests. Throughout the test process the battery voltage, discharge current, discharge time, and discharged capability are displayed clearly on the LCD panel.
Power Supplies/Electronic Loads Template | |
|---|---|
| Watts | 200 Watts |
| Max Current | 30 A |
| Max Voltage | 150 V |
| Min Current | 0 A |
| Min Voltage | 0 V |
| Programable | Yes |
| Triggering | Yes |
| Battery Test | Yes |
| Remote Sensing | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Constant power (CP) mode OCP, OVP, OPP, OTP and LRV protection External analog control Waveform trending |
| Warranty | 3 YEARS |
| Warranty Details | https://siglentna.com/service-and-support/warranty-information/ |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | LAN / Ethernet, Analog Input , Remote Sense, USB |
| Storage | Internal Memory, USB Flash Drive |
| Product Weight | 5.8 KILOS (12.79 LBS) |
| Product Height | 115 MM (4.53 IN) |
| Product Length | 410 MM (16.14 IN) |
| Product Width | 256 MM (10.08 IN) |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 8504.40.9530 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | China |







Reviews
There are no reviews yet.