Description
Siglent SSA3075X-R – Real Time Spectrum Analyzer (9 kHz – 7.5 GHz)

- Frequency range: 9 kHz to 7.5 GHz
- 25 MHz real time analysis bandwidth (40MHz with option)
- Preamplifier and tracking generator standard
- Vector network analyzer mode standard
- Distance to fault mode standard
SIGLENT SSA3000X-R real-time spectrum analyzers are powerful and flexible tools for complex RF signal monitoring and analysis. With a capability of 40 MHz analysis bandwidth and 7.2 µs 100% POI, the SSA3000X-R can provide multi-dimension data displays, advanced triggering, and RF data capturing. This makes them especially suited to solve many modern RF spectrum challenges, including hopping frequency, conflict channel, spectrum interference and more.
Applications include broadcast monitoring/evaluation, cellular sites, IoT, WiFi, Bluetooth surveying, research and development, education, production, and maintenance.
These powerful instruments are even more useful with the addition of free Vector Network Analysis (VNA) and Distance-to-fault (DTF) functions included. Now, you can perform critical real-time analysis and RF device characterization with one instrument!
| Frequency Range | Resolution Bandwidth (RBW) | Phase Noise | Total Amplitude Accuracy | Display Average Noise Level (DANL) | |
| SSA3032X-R | 9 kHz~3.2 GHz | 1 Hz~3 MHz | <-98 dBc/Hz | < 0.7 dB | -165 dBm/Hz |
| SSA3050X-R | 9 kHz~5.0 GHz | 1 Hz~3 MHz | <-98 dBc/Hz | < 0.7 dB | -165 dBm/Hz |
| SSA3075X-R | 9 kHz~7.5 GHz | 1 Hz~3 MHz | <-98 dBc/Hz | < 0.7 dB | -165 dBm/Hz |
Product Features

Real Time Analysis Mode
Density,3D,Spectrogram,PvT,Multi-view and dimensions to monitor complex signals

Vector Network Analyzer Mode
Vector S11 and S21 measurement, Multi Formats Overlay Display

Distance to Fault Mode
Cable and Antenna Test based on Timing Domain Analysis

Minimum 1 Hz Resolution Bandwidth (RBW)
Several Software Options
Siglent also offers several software options to expand functionality of the SSA3000X-R. These include the following:
- SSA3000XR-AMK – Advanced Measurement Kit
- SSA3000XR-EMI – EMI Filter and Quasi Peak Detector, EMI Receiver Mode in Easy Spectrum
- SSA3000XR-AMA – Analog Modulation Analysis: AM, FM
- SSA3000XR-WDMA – Digital Modulation Analysis: ASK, FSK, MSK, PSK, QAM
- SSA3000XR-RT40 – 40 MHz Real-Time Bandwidth

ACPR in Advanced Measurement Kit

Monitor in Advanced Measurement Kit

EMI Pre-Compliance Test
CISPR 16-1-1 EMI filter and Quasi-peak Detector , Log scale and Limit line

Modulation Analysis Mode
AM/FM, ASK/FSK/PSK/MSK/QAM Vector Signal Modulation Analysis and EVM evaluation. The analysis BW is same with real-time BW in RTSA mode
Spectrum Analyzers/Spectrum Analyzers Template | |
|---|---|
| Bandwidth Range Max | 7.5 GHz |
| Bandwidth Range Min | 9 kHz |
| Noise Floor | -165 dB |
| Tracking Generator | Yes |
| Type(Spectrum Analyzers) | Benchtop |
| Channel Power Measurement | Yes |
| Auto tuning | Yes |
| Marker Measurement | Yes |
| Preamplifier | Yes |
| AM/FM Demodulation | Yes |
| Power Meter | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | 10″ touchscreen USB mouse/keyboard support Vector Signal Analysis (option) Web Browser Remote Control 25 MHz real-time bandwidth (40 MHz optional) VNA: S11 S21 included Distance-to-fault included |
| Warranty | 3 YEARS |
| Warranty Details | https://siglentna.com/service-and-support/warranty-information/ |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | LAN / Ethernet, Web Host / Web Server, Headphone/mic-in jack, USB |
| Storage | Internal Memory, USB Flash Drive |
| IP Rating | IP20 |
| Product Weight | 10 LBS |
| Product Height | 207 MM (8.15 IN) |
| Product Length | 393 MM (15.47 IN) |
| Product Width | 117 MM (4.61 IN) |
| Shipping Weight | 13 LBS |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030.84.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 12 IN |
| Shipping Length | 19 IN |
| Shipping Width | 11 IN |









Reviews
There are no reviews yet.