Description

Simpson 50126
- Measure AC/DC voltage up to 1000V; AC/DC current up to 1000A
- LPF mode for accurate measurement at VFD
- Built-in 3-phase power measurement with auto calculation
- Horsepower (HP) measurement
- Data hold function for hands-free operation
Digital Power Clamp, 1000V, 1000A AC/DC
The Simpson 50126 is a digital power clamp that measures AC/DC voltage up to 1000V and AC/DC current up to 1000A. It also features Resistance, continuity, diode, and non-contact voltage detection.
The 50126 is designed with user safety and comfort in mind for the measurement of AC/DC power and power quality parameters. Rotating clamp jaws facilitate the measurement at physically awkward positions, vertical bus bars, and conductors placed at positions that are difficult to access. The clamp jaws can be opened or closed with the trigger placed at the bottom side away from the jaws. This allows the user to place their hand at a safer distance from a live conductor, reducing exposure to the risk of electrical shock.
Measurement Parameters
- AC & DC voltage up to 1000V
- AC & DC current up to 1000A
- Inrush/Peak value measurement
- Active, reactive, and apparent Power
- Horsepower measurement
- kWh
- Measure up to 49th harmonics
- Phase angle
- THD
- DF
- Power factor
- Crest factor
- LPF mode for VFD application
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 1000 A |
| Maximum Current DC | 1000 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Resistance | Yes |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Safety Approval | CE |
| IP Rating | IP20, IP50 |
| Product Weight | 1.10 LBS |
| Product Height | 2.75 IN |
| Product Length | 10.62 IN |
| Product Width | 3.54 IN |
| Battery Type | Other |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | United States |


Reviews
There are no reviews yet.