Description
SKF 1077587/2 – Pressure Gauges, 0-100 MPa, 0-14500 psi, G 1/4

- Covers pressures of 100 MPa (14500 psi)
- Pressure gauges include a protection cap and copper seal ring
- Protection against sudden pressure drops
- Safety glass and blow out discs on all gauges
- Stainless steel case
- Dual scales MPa/psi
- Easy to ready, high visibility yellow gauge faces
The SKF1077587/2 Pressure Gauges are designed to fit SKF hydraulic pumps and SKF oil injectors. The gauges are all liquid filled and/or equipped with a restriction screw in order to absorb any sudden pressure drop thereby preventing damage. Safety glass and blowout discs are standard for all gauges and all have dual scales (MPa/psi).
Process / Calibration/Pressure Calibration/Process Pressure Gauges Template | |
|---|---|
| Type (Pressure) | Gauge |
| Style (Press Gauge) | Analog Dial |
| Units of Measure (Gauges) | MPa, psi |
| Gauge Case Material | Stainless Steel |
| Maximum Range Pressure (Gauges) | 14500 psi |
| Minimum Range Pressure (Gauges) | 0 psi |
Product General Attributes | |
| Product Weight | 0.6 LBS |
| Product Height | 5.32 IN |
| Product Length | 3.15 IN |
| Product Width | 3.94 IN |
| HTS/Schedule B Number | 9026.20.8000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Shipping Height | 5.32 IN |
| Shipping Length | 3.15 IN |
| Shipping Width | 3.94 IN |
| Other Information | Diameter:: 63 mm Connection thread:: G1/4 |



Reviews
There are no reviews yet.