Description
SKF TMAS 340 Machinery Shims Kit (100 x 100, 125 x 125 mm)

- Shim Kit 9 thicknesses in 2 sizes
- Made of high quality stainless steel, allowing re-use
- Easy to fit and to remove
- Close tolerances for accurate alignment
- Thickness clearly marked on each shim
- Fully de-burred
Accurate machine adjustment is an essential element of any alignment process. SKF single slot pre–cut shims are available in five different dimensions and in ten different thicknesses.
Shim Kits | |
|---|---|
| Units (Shim Kits) | Metric (mm) |
| Size Metric (Shim Kits) | 100×100 mm, 125×125 mm |
| Kit Type (Shim Kits) | Assorted Size |
Tools/Shims & Shim Stock | |
| Shim Material | Stainless |
| Unit of Measure | Metric |
| Shim Size | 100mm x 100mm, 125mm x 125mm |
| Shim Thickness | 0.05mm, 0.1mm, 0.25mm, 0.2mm, 0.4mm, 0.5mm, 0.7mm, 1mm, 2mm |
Product General Attributes | |
| Product Height | 4.73 IN |
| Product Length | 21.07 IN |
| Product Width | 14.57 IN |
| HTS/Schedule B Number | 7326.19.0080 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Country of Origin | Belgium |
| Shipping Height | 4.73 IN |
| Shipping Length | 21.07 IN |
| Shipping Width | 14.57 IN |


Reviews
There are no reviews yet.