Description

Techni-Pro TNP401
- True RMS clamp meter
- Maximum voltage: 600V AC/DC
- Maximum current: 1000A AC/DC
- 1.57″ jaw opening (40mm)
- Testing functions include AC/DC voltage and current, resistance, temperature, capacitance, frequency, continuity, and diode testing
True RMS AC/DC Clamp Meter
The Techni-Pro TNP401 is a true RMS, auto-ranging clamp meter. It features a 1.57″ jaw opening (40mm), a 6000-count backlit digital display, and rugged, double-molded plastic housing.
The TNP401 performs a number of testing functions including AC/DC voltage and current, resistance, temperature, capacitance, frequency, continuity, and diode testing.
Maximum ranges are as follows:
- Voltage: 600V AC/DC
- Current: 1000A AC/DC
- Resistance: 60MΩ
- Temperature: 1400°F
- Capacitance: 4000µF
- Frequency: 10kHz
Product layout
1. Current clamp
2. Non-contact AC voltage indicator
3. Clamp trigger
4. Data hold/backlight button
5. Function switch
6. Hz % button
7. Range select button
8. Mode select button
9. Relative button
10. MIN/MAX button
11. LCD display
12. COM input
13. V Ω Cap Temp Hz input
14. Battery cover


Screen layout
1. AC DC
2. Minus sign
3. 6000 count display with 61-segment bar graph
4. Auto range mode
5. Relative mode
6. Diode test mode
7. Continuity
8. Data hold mode
9. Units of measure
10. Min/max mode
11. Frequency/duty cycle mode
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 1000 A |
| Maximum Current DC | 1000 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.57 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | No |
Product General Attributes | |
| Data Logging | No |
| Battery Type | 9v |







Reviews
There are no reviews yet.