Description

Thermo Scientific MicroCL 21R 24x 120V
- Exceptional acceleration of up to 21,000xg in as little as 12 seconds
- Refrigerated versions offer cooling from room temperature to set temperature in as little as 9 minutes
- Simplify operation with intuitive controls, easy-to-read displays and fast one-click centrifuge lid closure
- Sleek, lightweight, space-saving design
- Durable and easy to clean and maintain
MicroCL 21R Refrigerated Microcentrifuge, 24x 1.5mL/2.0mL Rotor
Support micro-volume protocols such as nucleic acid or protein lysate preparation and PCR reaction set-up all in a remarkably small footprint with Thermo Scientific MicroCL 21R microcentrifuges. Choose between 7 lightweight microcentrifuge rotors, designed to provide acceleration up to 21,100xg in as little as 12 seconds. Refrigeration offers cooling from room temperature to set temperature in just 9 minutes.
Centrifuges | |
|---|---|
| Style (Life Science) | Digital |
| Max RPM (Life Science) | 14800 RPM |
| Voltage (Life Science) | 100-120 VAC Only |
| MAX RCF (Centrifuges) | 21100 g |
| Special Features (Centrifuges) | Refrigerated, Rotor for Hematocrit Available, Rotor for PCR available, Timer |
| Capacity Included (Life Sciences) | 1.5 ml, 2 ml |
| Capacity Optional (Life Sciences) | 0.2 ml, 0.25 ml, 0.4 ml, 0.5 ml, 0.6 ml, 1.5 ml, 2 ml, 5 ml |
Product General Attributes | |
| Product Height | 17.5 IN |
| Product Length | 12.9 IN |
| Product Width | 11.6 IN |
| Shipping Weight | 64 LBS |


Reviews
There are no reviews yet.