Description

TPI 265
- Slim jaw and body design for use is crowded electrical panels
- Capacitance up to 4,000 micro-farads
- Up to 400 AC amps with 0.01 resolution
- Diode, resistance and audible continuity
- CAT III 600V rated; cULus 61010
Digital Clamp Meter
The 265 is a hand-held, autoranging clamp DMM. Extra large numerals, capacitance, frequency and data hold are just a few of the features of the 265. An affordable choice, the 265 offers measurements in all basic electrical functions.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.25 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | small size, narrow jaw size (2 1/4″ diameter) for crowded spaces, low cost, frequency, capacitence |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, UL |
| Product Weight | 1.7 LBS |
| Product Height | 1.5 IN |
| Product Length | 7.9 IN |
| Product Width | 2.6 IN |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Korea |
| Shipping Height | 1.50 IN |
| UPC | 637623002656 |
| Shipping Length | 13.00 IN |
| Shipping Width | 7.20 IN |


Reviews
There are no reviews yet.