Description
TPI 285
- Voltage: 1000VDC, 750VAC
- Amps: 600AAC
- True RMS for accurate voltage and amperage measurements
- In-rush current measurement to capture motor start up current
- Non-contact voltage detection through the jaw
Digital True RMS Clamp Meter with Bluetooth for TPI View App, 600A, 750VAC, 1000VDC
The TPI 285 is a slim, hand-held, auto-ranging clamp-on DMM with Bluetooth output for use with the TPI View app. Backlit dual display, True RMS response, Frequency with Duty Cycle, Min/Max/Avg, Temperature, Inrush current measurement, Capacitance, DC microamps, and non-contact voltage detection are just some of the features the 285 offers.
Use the TPI View App with the 285 to store measurements to jobs, create and email test reports, view live readings from a safe distance, or print measurements to the optional A711BT printer (sold separately).
Specifications
| AC Amps | 600A |
| DC Microamps (uses test leads) | 600uA |
| AC Voltage | 750V |
| DC Voltage | 1000V |
| Resistance | 60M Ohm |
| Capacitance | 60mF |
| Frequency | 6MHz |
| Temperature | 1830°F (999°C) |
| Duty Cycle | Yes (up to 60 kHz) |
| In-Rush Current | Yes |
| Record Mode (min/max/avg) | Yes |
| Relative Mode | Yes |
| Diode Test | Yes |
| Continuity | Yes |
| Non-Contact Voltage | Yes |
| Backlit Display | Yes |
| Bluetooth LE | Yes |

Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Bluetooth output TPI View App connectivity |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, UL |
| Interfaces I/O | Bluetooth |
| Product Weight | 0.8 LBS |
| Product Height | 1.4 IN |
| Product Length | 9.9 IN |
| Product Width | 2.5 IN |
| Shipping Weight | 1.42 LBS |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Shipping Height | 2.5 IN |
| Shipping Length | 14 IN |
| Shipping Width | 7.25 IN |





Reviews
There are no reviews yet.