Description

TPI 291
- 700 Amps AC
- Measure AC/DC volts, resistance and continuity
- Peak hold function
- Data hold
- CAT III 600 V rated
Digital Clamp Meter Amp Plus
The 291 is a hand-held manual ranging clamp DMM. The 291 is an affordable choice offering measurements in all basic electrical functions.
Additional specifications:
- 700 Amps AC
- Measure AC/DC volts, resistance and continuity
- Peak hold function
- Data hold
- CAT III 600 V rated
- cULus 61010
- 3-year limited warranty
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 700 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.875 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | No |
| Auto Ranging/Manual | Manual |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | low cost, 700A AC clamp |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, UL |
| Product Weight | 11.1 OUNCES (0.694 LBS) |
| Product Height | 1.5 IN |
| Product Length | 7.25 IN |
| Product Width | 2.5 IN |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Korea |
| UPC | 637623002915 |



Reviews
There are no reviews yet.