Description

TPI 296
- True RMS: Provides accurate and dependable readings of non-linear loads.
- HDR Mode: Determines if a signal is clean or distorted.
- Bar Graph: When measuring frequency, bar graph indicates current level.
- TRIM Mode: Smooths out unstable readings.
- Peak Mode: For start-up and inrush currents.
Digital Clamp Meter Amp Plus
The 296 is a digital clamp meter plus DMM with True RMS and Harmonics capabilities. The 296 offers measurements in all basic electrical functions, plus,
True RMS: Provides accurate and dependable readings of non-linear loads.
HDR Mode: Determines if a signal is clean or distorted.
Bar Graph: When measuring frequency, bar graph indicates current level.
TRIM Mode: Smooths out unstable readings.
Peak Mode: For start-up and inrush currents.
Sleep Mode: Preserves battery life.
Data Hold: Holds the reading on the display for easy viewing.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 700 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.875 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | No |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | 700 A AC/DC, trim mode smoothes out unstable readings, harmonic distortion mode (determine if signal is distorted or clean) |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, UL |
| Product Weight | 11.1 OUNCES (0.694 LBS) |
| Product Height | 1.5 IN |
| Product Length | 9 IN |
| Product Width | 3 IN |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Korea |
| UPC | 637623002960 |



Reviews
There are no reviews yet.