Description

Triplett SLDL20
- Records up to 129,920 readings with user programmable sample rate
- Meets IEC 61672-1 Class 2 standards
- 30 to 130dB range
- Includes wind screen, 1/2 AAA battery (Triplett 37-66), and software
- 1 year warranty
USB Sound Datalogger
The Triplett SLDL20 USB Sound Level Datalogger can be used to test and verify sound levels for worker safety (OSHA), community noise ordinances, night clubs/concerts, airports, mines, athletic events, construction sites, vehicle testing, wind farms, new product noise reduction, and other applications.
The Sound Level Meter meets IEC 61672-1 Class 2 with ±1.4dB accuracy. It can datalog up to 129,920 readings with user programmable sampling rate (1 second to 24 hours) and date/time stamp. It features a 30 to 130dB range plus A and C weighting with selectable fast/slow response time.
Additional features include user programmable high/low alarms, 2 LEDs that display operation, alarm, battery, and memory status, Min/Max, and automatic or manual start.
Includes wind screen, 1/2 AAA battery (Triplett 37-66), and software. 1 year warranty.
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Single Range | Yes |
| Dual Range | No |
| A Frequency Weighting | Yes |
| B Frequency Weighting | No |
| C Frequency Weighting | Yes |
| Resolution (Sound Level Meters) | 0.1 dB |
| Accuracy | ±1.4dB |
| Calibrator Capability | No |
| Vibration Measurement | No |
| Noise Level Measurement | Yes |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | No |
| Tripod Mount | No |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE, RoHS |
| Interfaces I/O | USB |
| Storage | Internal Memory |
| Product Weight | 0.044 LBS |
| Product Height | 1.1 IN |
| Product Length | 5.1 IN |
| Product Width | 0.9 IN |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |


Reviews
There are no reviews yet.