Description

TTi LDH400P
- A versatile solution for direct testing of dc power sources and PFCs
- Constant current, resistance, conductance, and power modes
- Wide voltage and current range, 10 to 500V and 0 to 16A
- 400 watts continuous dissipation at 28°C (360W at 40°C)
- High resolution and accuracy for level setting
Electronic DC Load, 500V, 16A, 400W
The TTI LDH400P is an electronic DC load with a wide voltage and current range, 10 to 500V and 0 to 16A. The LDH400P can be used to investigate the behavior of many different types of power sources, such as PFCs, batteries, and solar cells, as well as electronic power supply units. Its multiple operating modes, built-in transient generator, and wide voltage/current range provide the versatility to offer test solutions from the design laboratory to the component test area.
CAT II (300V) Rating
The LDH400P load inputs are rated to CAT II (300V); this allows the direct testing of PFCs and mains-connected power supplies to be simplified using the LDH400P by eliminating the need for an isolation transformer, saving bench space and cost.
Power Supplies/Electronic Loads Template | |
|---|---|
| Watts | 400 Watts |
| Max Current | 16 A |
| Max Voltage | 500 V |
| Min Current | 0 A |
| Min Voltage | 10 V |
| Programable | Yes |
| Triggering | Yes |
| Battery Test | Yes |
| Remote Sensing | Yes |
Product General Attributes | |
| Interfaces I/O | GPIB, LAN / Ethernet, RS-232 |
| Product Weight | 12.56 LBS |
| Product Height | 5.11 IN |
| Product Length | 17.12 IN |
| Product Width | 8.34 IN |
| Shipping Weight | 14.99 LBS |
| Country of Origin | United Kingdom |




Reviews
There are no reviews yet.