Description

Uei DL369
- 750V AC / 1000V DC
- 400A AC
- 2000µA AC / DC
- 40MO Resistance / Continuity
- 4000µF Capacitance
Dual Display Clamp Meter
The PHOENIX Clamp meter series starts with the DL369, the perfect meter for contractors who need basic features without all the extras. Great for general troubleshooting and electrical maintenance, this isn’t just a stripped-down model, the PRIME is a fully functional tough meter made to get the job done.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Current DC | 2000 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
Product General Attributes | |
| Product Height | 4.00 IN |
| Product Length | 13.00 IN |
| Product Width | 7.00 IN |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Country of Origin | United Kingdom |






Reviews
There are no reviews yet.