Description

Uei DL379B
- Maximum AC current = 400 A
- Maximum DC current = N/A
- Maximum AC voltage = 750 V
- Maximum DC voltage = 1000 V
- True RMS = No
Heading
Digital HVAC Clamp meter with dual level NCV and CATIV 300V rating
DL379B Product Features:
- Dual display and Detachable clamp head
- AC volts: 750 V
- DC volts: 1000 V
- AC amps: 400 A
- AC/DC microcurrent: 2000µA
- Resistance: 40MΩ
- Capacitance: 2000µF
- Frequency: 9.999 Hz to 199.9 kHz
- NCV detection: Hi/Lo levels
- Temperature: -22°F to 752°F (-30˚ to 400˚C)
- K-type input
- Magnetic mount
- Backlit display
- Work light
- Duty cycle
- Diode
- Continuity
- Data hold
- Min/Max
- Auto/manual ranging
- Low battery indicator
- Auto power off
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 0.76 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
Product General Attributes | |
| Shipping Weight | 1.35 LBS |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Country of Origin | Korea |
| UPC | 053533507171 |





Reviews
There are no reviews yet.