Description
UEi DL389B Series True RMS Dual Display Clamp Meter with Temperature

Dual Display HVAC Clamp Meter
- Dual Display
- Input jack locks
- Worklight
- Backlit display
The UEi DL389B Measure distorted and non-distorted sine waves Measure linear electrical loads. Control voltage or system board checks. Circuit continuity or specified resistance. Motor run or fault starts. Quick check of live wires. Diode test malfunctions/ unbroken paths.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current DC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 0.76 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | 2-Year limited warranty |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |



Reviews
There are no reviews yet.