Description
UEi DL389B Series True RMS Dual Display Clamp Meter with Temperature

True RMS CLAMP METER DL389B AND ATTPC3
- Magnetic mount
- User temperature calibration
- Auto power off
- Degree ºF or ºC
The UEi DL389B Measure distorted and non-distorted sine waves Measure linear electrical loads. Control voltage or system board checks. Circuit continuity or specified resistance. Motor run or fault starts. Quick check of live wires. Diode test malfunctions/ unbroken paths.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 0.76 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | No |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | 2-Year limited warranty |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |



Reviews
There are no reviews yet.