Description

UEi DL569
- AC Volts: 750 VAC
- DC Volts: 1000 VAC
- AC current (amps): 400A AC
- Resistance (Ohms): 40 kΩ
- AC micro volts: 400mV
Dual Display Clamp Meter with Test Lead Storage (400A)
Measure voltage, circuit continuity, resistance, and diode malfunctions. Check system boards and live wires.

Overview
A. Clamp: Measure inductive AC current. Opens to 1.25” (32.0mm)
B. Conductor Alignment Marks: Use to aid the visual alignment of a conductor when measuring inductive amperage. The greatest accuracy is achieved when the conductor inside the clamp is centered at the intersection of these marks.
C. Category Max Indicator: Maximum CAT Rating for clamp jaw.
D. Clamp Lever: Opens and closes current clamp jaw.
E. Rotary Selector Dial: Set Rotary Selector Dial’s desired function
F. SELECT Button: Press select DCmV or DCV on Voltage setting; to activate Ohms, Continuity on Ohms/Continuity setting
G. Category Max Indicator: Maximum CAT Rating for input jacks.
H. Wire Separation Tab: Use to isolate an individual wire from a bundle for testing.
I. Test Lead Holder
J. Hand Guide: Used as a point of reference for the operator’s safety
K. Display: Amps (AC/DC) reading will always display on the upper display
L. Test Lead Input Jacks: Multifunction and Positive input jacks. Multifunction input port used for measuring: AC or DC volts, resistance, continuity, diode.
M. Bracket for optional magnetic holder strap (sold separately)
N. Battery Cover: Easy access for replacing batteries without breaking the calibration seal.
O. Battery Compartment Latches
P. Serial Number

Battery Replacement
- Rotate Battery Compartment Latches to open position
- Remove battery cover
- Replace the old batteries with 2 new (AAA) batteries
- Replace the battery cover
- Rotate Battery Compartment Latches to lock

Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 1.25 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | No |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | No |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | FCC, RoHS |
| Interfaces I/O | Other |
| Product Weight | 0.62 LBS |
| Product Height | 8.7 IN |
| Product Length | 2.52 IN |
| Product Width | 1.141 IN |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |










Reviews
There are no reviews yet.