Description

UEi DL579
- CAT III 600 V rating
- AC Volts: 750 VAC
- DC Volts: 1000 VDC
- AC current (amps): 600A
- Resistance (Ohms): 60MΩ
600A Dual Display TRMS-Clamp with Temp/Capacitance
Measure capacitance, voltage, circuit continuity, resistance, temperature via K-Type thermocouples and diode malfunctions. Check system boards and live wires.

Overview
A. Clamp: Measure inductive AC current. Opens to 1.25” (32.0mm).
B. Conductor Alignment Marks:
C. Category Max Indicator: Maximum CAT Rating for clamp jaw.
D. NCV Alert Light:
F. Clamp Lever: Opens and closes current clamp jaw.
G. Rotary Selector Dial: Set Rotary Selector Dial desired function.
H. Range Button: Press to set the manual range desired.
I. SELECT Button.
J. Category Max Indicator: Maximum CAT Rating for input jacks.
K. Test Lead Input Jacks: Multifunction and Positive input jacks.
L. Wire Separation Tab/ NCV sensor: Use to isolate an individual wire from a bundle for testing. NCV sensor detects the live voltage.
M. Test Lead Holder
N. Hand Guide: Used as a point of reference for the operator’s safety.
O. Hold/Backlight Button.
P. Min/Max Button
Q. Display
R. Inrush/Hz Duty Button
S. K-Type Temperature Probe Inputs
T. Input Jack Lock
U. Built-in versatile magnet to use as a mount or as a strap (optional)
V. Battery Cover
W. Battery Compartment Latches
X. Serial Number

Battery Replacement
- Rotate Battery Compartment Latches to open position
- Remove battery cover
- Replace the old batteries with 2 new (AAA) batteries
- Replace the battery cover
- Rotate Battery Compartment Latches to lock
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 1.25 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | No |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | FCC, RoHS |
| Interfaces I/O | Other |
| Product Weight | 0.65 LBS |
| Product Height | 8.7 IN |
| Product Length | 2.52 IN |
| Product Width | 1.141 IN |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |










Reviews
There are no reviews yet.