Description
FLIR T540-42-14-NIST Building and Industrial Thermal Imager, 30Hz

- 180° rotating optical block and vivid 4″ capacitive touch screen
- Fast and precise laser-assisted auto-focus
- Intelligent, interchangeable AutoCal lenses
- Laser distance and on-screen area measurement
The T530 and T540 are designed to support advanced thermographers and IR service consultants in the power generation, electrical distribution, and manufacturing industries by focusing on resolution, speed, and ergonomics. With the 180° rotating optical block, vibrant LCD display, and streamlined form factor, the T500-Series offers inspectors the necessary tools to support comprehensive inspections in challenging conditions, especially when equipment is obstructed from view or difficult to access.
Thermal Imagers/Building and Industrial Thermal Imagers Template | |
|---|---|
| Detector Size | 464 x 348 sensor |
| Thermal Sensitivity | 30 mK (NETD) |
| Temperature Range Max | 2732 F |
| Temperature Range Min | -4 F |
| Image Frequency | 30 Hz |
| Field of View | 42×32 Degrees |
| Screen Size | 4 IN |
| IR/Overlay Fusion Image | Yes |
| Video Output | Yes |
| Focus | Auto Focus |
| Laser Spot | Yes |
| Picture in Picture | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Moveable Spots | Yes |
| Touch Screen Display | Yes |
| Minimum Focus Distance | 0.5 M |
| Accuracy | ±2°C (±3.6°F) or ±2% of reading |
| Battery operating time Continuous | 4 HR |
| Camera Light | Yes |
| IR Digital Zoom | Yes |
| Voice Annotation | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | 1) Autocalibrating lenses 2) 4″ Bright Touchscreen 3) Amazing thermal sensitivity 4) 180° rotation to point straight up or down 5) Voice annotation without blue tooth headset, internal speaker and microphone 6) Improved image navigation/folders 7) Laser focus 8) Laser distance measurement 9) Faster processor and more responsive UI 10) Folder structure for storing images 11) Faster USB C charging |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | FLIR 2-5-10 Global Limited Warranty (2 years/components, 5 years/battery, 10 years/detector) |
| Safety Approval | CSA, UL |
| Interfaces I/O | Bluetooth, Wifi, HDMI, USB |
| Storage | SD Card |
| IP Rating | IP54 |
| Product Weight | 2.9 LBS |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9027.50.4020 |
| ECCN Number | 6A003.b.4.b |
| Calibration Included | NIST Calibration |
| Battery Type | Li-ion |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | Sweden |


Reviews
There are no reviews yet.