Description
Amprobe BAT-500 – Battery Capacity Tester

- Tests battery capacity to calculate its true life
- Resistance measurement up to 40 ohms, and voltage up to 40V
- Tests are performed without shutting down a battery
- Simultaneously measure battery resistance and voltage
- Comparator function to quickly access conditions as Pass,Warning, or Fail
- 99 memory locations to store results with read function
Quick and accurate battery testing without taking the batteries offline. Comparator function with pass/fails indication speeds testing of batteries up to 500Ah. Typical applications include but are not limited to power back-up and UPS systems.
Battery Tester quickly and accurately tests batteries without taking the batteries off-line. This Battery Tester features a comparator function with pass/fail indication, and speed testing of batteries up to 500Ah. Amprobe BAT-500 Battery Tester, compact and lightweight, simultaneously measures battery resistance and voltage up to 40V.
Battery Testing/Battery Capacity Tester Template | |
|---|---|
| Min Voltage | 1 mV (0.001 V) |
| Max Voltage | 40 V |
| Min Resistance | 1 m Ohms |
| Max Resistance (ohm) | 40 Ohms |
| Accuracy | ±(1%reading ±10digits) |
| Types of Batteries Tested | Alkali, Lead Acid, Li-ion, NiCD, NiMH |
Battery Testing/Battery Impedance Tester Template | |
| Max Battery Capacity | 0.500 AH |
| Max Total Voltage | 40 V |
| Min Impedance | 40 M Ohms (40000000000 m Ohms) |
| Max Impedance | 40 Ohms (40000 m Ohms) |
| Imp Resolution | 10 u Ohms Imp Resolution 10µ?, 100µ?, 1m?, 10m? |
| Min Operating Temp | 32 F Min Operating Temp 0°C 80%RH or less, non-condensing |
| Max Operating Temp | 104 F Max Operating Temp 40°C 80%RH or less, non-condensing |
| # Data Points | 500 # Data Points Manual Data logging : 500 sets. |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Tests battery capacity to calculate its true life Works with most batteries, compact storage batteries, alkaline and lead-acid up to 500Ah Resistance measurement up to 40 ohms, and voltage up to 40V Tests are performed without shutting down a battery Simultaneously measure battery resistance and voltage Comparator function to quickly access conditions as Pass,Warning, or Fail 99 memory locations to store results with read function Compact and lightweight |
| Warranty | 1 YEARS |
| Interfaces I/O | RS-232 |
| Storage | Internal Memory |
| Product Weight | 1.1 LBS Product Weight 500gr. |
| Product Height | 1.8 IN |
| Product Length | 9.8 IN Product Length 250(L) × 100(W) × 45(H)mm |
| Product Width | 39.4 IN |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9030.33.3400 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Shipping Height | 3.00 IN |
| Shipping Length | 12.80 IN |
| Shipping Width | 10.15 IN |



Reviews
There are no reviews yet.