Eagle Eye LB-380-100-CC – DC Load Bank with Data and Software
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
13 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
380V, 100A DC Load Bank
  • 380V, 100A DC Load Bank
  • Internal Data Saving
  • 5″ LCD with Touchpad
  • Data Management Software
  • Remote Load Control
  • Programmable Load Steps
  • Parallel Load
  • PER Cell Monitoring
  • LED display for voltage, current, and test duration
  • Cooling fans continue to run automatically after each test to ensure maximum heat protection
  • Previously used parameters saved after powering off the machine
  • Autosave Test Parameters
  • Adjustable Discharge Current
  • Voltage Auto-Sensing
SKU: Eagle Eye LB-380-100-CC Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Eagle Eye LB-380-100-CC
  • 380V, 100A DC Load Bank
  • Internal Data Saving
  • 5″ LCD with Touchpad
  • Data Management Software
  • Remote Load Control
DC Load Bank with Data and Software
Eagle Eye’s LB-Series Constant Current DC Load Banks are designed for discharge testing, battery capacity testing, acceptance testing, battery maintenance, and other testing of DC systems. The LB-Series Constant Current Load Banks are portable, economic, reliable and user-friendly. With over (100) standard models and an operating range of 5 – 600V / 0 – 2000A. The intelligent technology allows a constant current discharge without the need for any adjustments during the test. The LB-Series is essential in a variety of industries including utilities, telecommunications, UPS, motive power / forklifts, transportation, CATV, and many more. The intelligent technology allows a constant current discharge without the need for any adjustments during the test.