Description
Klein Tools CL800 – Digital Clamp Meter, AC Auto-Range TRMS, Low Impedance (LoZ), Auto Off

- Clamp Meter with automatically ranging true mean squared (TRMS) technology for increased accuracy
- Low Impedance (LoZ) mode for identifying and eliminating ghost or stray voltages
- Auto shut-off
- Thermocouple probe measures temperature
- CAT IV 600V, CAT III 1000V, Class 2, Double insulation safety rating
- Built to withstand a 6.6-Foot (2m) drop
The Klein Tools CL800 Electrical Tester is an automatically ranging true root mean squared (TRMS) digital clamp meter that measures AC/DC voltage, resistance, continuity, frequency, capacitance, and tests diodes via test-leads, and temperature via a thermocouple probe. It also features a Low Impedance (LoZ) mode for identifying and eliminating ghost or stray voltages. Klein Tools’ Test and Measurement product line was exclusively designed from the ground up by electricians for electricians. Years of field research, combined with extensive input from electricians across America, inspired the development of meters and electrical testers loaded with innovative, time-saving features.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Current DC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 1.38 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
Product General Attributes | |
| Product Weight | 12.5 OUNCES (0.781 LBS) |
| Product Height | 3.25 IN |
| Product Length | 12.50 IN |
| Product Width | 6.25 IN |
| HTS/Schedule B Number | 9030310000 |
| ECCN Number | 3A992 |
| Country of Origin | United States |







Reviews
There are no reviews yet.