Megger DCM1500S – Solar Clamp Meter
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
48 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
DCM1500S Solar PV Clamp meter
  • 2000 V DC
  • TRMS 1500 V AC
  • 1500 A AC/DC
  • Smart Hold
  • Auto ranging
  • MIN/MAX Hold
  • Inrush Current
  • Megger Link app compatible
  • CAT IV 600V / CAT III 1000V
  • Data logger
  • PV test leads with MC4PV plugs
SKU: Megger DCM1500S EAN: 094308403700 Tag: Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
  • 2000 V DC
  • TRMS 1500 V AC
  • 1500 A AC/DC
  • Smart Hold
  • Auto ranging
Measuring up to 2000 V DC and 1500 V AC (using the PVHV Leads), as well as 1500A AC or DC, the DCM1500S is ideal for use in the installation, maintenance, monitoring and testing of photovoltaic systems as well standard AC or DC electrical equipment.
The meter is supplied with both standard 4mm leads as well as the new PVHV1 (4mm) and PVHV2 (MC4PV) HV lead sets. It has a large clear backlit display and an automatic torch in the jaw to assist use in poorly lit areas.
The DCM1500S is safety rated to IEC 61010-1 and IEC/ EN61010-2-033 CAT IV 600V, and CAT III 1000V.
Application
The Smart Hold allows increases in measurements to be monitored with an audible tone.
Additional Features
  • 6,000 counts digital display
  • Large white LED backlit display
  • True RMS reading on ACA/ACV
  • AC/DC µA Range
  • Resistance, Diode, Capacitance & Frequency measurement
  • °C/°F temperature function
  • Inrush current
  • DCA ZERO
  • Torch light on trigger push
  • Data Logging up to 1000 records
  • Manual save mode
  • Auto Power off
  • DC mV Range
Clamp Meters/Clamp Meters Template
True RMSYes
Maximum Conductor Size42 MM (1.65 IN)
ResistanceYes
CapacitanceYes
Auto Ranging/ManualAuto Ranging
In-Rush CurrentYes
Product General Attributes
Product Weight1.06 LBS
Product Height10 IN
Product Length1.614 IN
Product Width2.441 IN
Data LoggingYes
HTS/Schedule B Number9030310000
ECCN NumberEAR99
Battery TypeAA
Power Supply VoltageBattery Powered
Country of OriginGermany
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Megger DCM1500S – Solar Clamp Meter”
Dimensions1.614 × 2.441 × 10 in