Description

UEi DL589COMBO
- CAT IV 600V rating
- AC Volts: 750 VAC
- DC Volts: 1000 VDC
- AC current (amps): 600A AC
- DC current (amps): 600A DC.
600A TRMS Clamp Meter w/ DC Amps, Inrush, Magnet with 2 Pipe Clamp Probes
Circuits in molex plugs, and diode malfunctions. Measure capacitance, voltage, microamps, circuit continuity, resistance, and temperature via K-Type thermocouples. Flame sensing. Check system boards and live wires. Product includes 2-year warranty.

Overview
A. Clamp: Measure inductive AC/DC current. Opens to 1.25” (32.0mm).
B. Conductor Alignment Marks.
C. Work light.
D. Category Max Indicator: Maximum CAT Rating for clamp jaw.
E. NCV Alert Light: Indicates voltage when in NCV (Non-Contact Voltage) mode and High Voltage alert.
F. Clamp Lever: Opens and closes current clamp jaw.
G. Rotary Selector Dial: Set Rotary Selector Dial desired function.
H. SELECT Button.
I. Range/°C°F Button.
J. Min/Max/Avg/Peak Button.
K. Category Max Indicator: Maximum CAT Rating for input jacks.
L. Test Lead Input Jacks: Multifunction and Positive input jacks.
M. Wire Separation Tab/ NCV sensor: Use to isolate an individual wire from a bundle for testing.
N. Test Lead Holder
O. Hand Guide: Used as a point of reference for the operator’s safety.
P. Hold/ Worklight/ Back light Button.
Q. Display
R. LRA Inrush/Zero/Hz/Duty Button
S. K-Type Temperature Probe Inputs
T. Input Jack Lock
U. Built-in versatile magnet to use as a mount or as a strap
V. Battery Cover
W. Battery Compartment Latches
X. Serial Number

Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Current DC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 1.25 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Combo pack includes (x2) ATTPC4 pipe clamp probes |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | FCC, RoHS |
| Interfaces I/O | Other |
| Product Weight | 0.888 LBS |
| Product Height | 9.45 IN |
| Product Length | 2.58 IN |
| Product Width | 1.67 IN |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Korea |






Reviews
There are no reviews yet.