Description
FLIR DM66-NIST – Electrical and Field Service TRMS Multimeter with VFD Mode and NIST

- Includes True RMS, VFD mode, and more
- Comes with high-quality test leads and a Type K thermocouple input (DM166 and DM64)
- Intuitive user interface and high-quality design, with flashing backlight and audible indicators
- Drop-tested, with a CAT IV-300 V, CAT III-600 V safety category rating
The DM62 and DM66 digital multimeters combine a rich feature set, precise measurements, and quality construction into tools of exceptional value. The meters are easy to use and built to last, offering long term stability for everyday use. The DM62 offers the accuracy and range of measurement options you need, whether you’re a professional or just need the right tool for DIY.
The DM66 has all the great features of the DM62 plus the added benefit of low impedance (LoZ) mode to prevent ghost voltage from delivering false readings. It measures frequency, diode, capacitance, and temperature, for a comprehensive feature set ideal for commercial electricians, automation field service, or electronics repair technicians.
Whichever one you choose, you’ll get the job done fast and efficiently.
The DM66 is ideal for automation field service or electronics technicians, providing a comprehensive feature set including low impedance (LoZ) mode, frequency, diode, capacitance, and a Type K thermocouple input for temperature measurement. The multimeter combines rich features, precise measurements, and quality construction into a tool of exceptional value.
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | Yes |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | Yes |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Current AC | 10 A |
| Maximum Current DC | 10 A |
| # Digit Display | 3.5 |
| Backlight | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Temperature | Yes |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | III |
| CAT Voltage | 600 V CAT Voltage CAT IV-300V, CAT III-600V |
| Peak Hold | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Low-Pass Filter | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | TRMS Digital Multimeter with Non-Contact Voltage |
| Warranty Details | Limited lifetime warranty |
| IP Rating | IP40 |
| Product Weight | 11.8 OUNCES (0.738 LBS) |
| Product Height | 2 IN |
| Product Length | 6.3 IN |
| Product Width | 3.2 IN |
| Shipping Weight | 3 LBS |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered Power Supply Voltage 2 AAA batteries |
| Country of Origin | Taiwan |
| Shipping Height | 13 IN |
| Shipping Length | 4.3 IN |
| Shipping Width | 5.5 IN |


Reviews
There are no reviews yet.