Description
The TPI 183 Triple dsplay digital multi-mete (also known as a multitester) is a true RMS (root mean square), auto- and manual-ranging meter that measures current, voltage, frequency, capacitance, and resistance, and performs continuity and diode tests in electrical applications. An audible continuity sensor confirms a circuit conducts electricity, and a diode test detects proper functioning of a circuit’s diodes. The meter provides statistical information such as minimum, maximum, compare, and relative mode. The relative mode stores a reading in memory to use as a zero point for subsequent readings so that multiple readings can be compared as a percentage of the stored reading, and is used for component checking. Compare mode compares the measured values with a stored value, and is used for component matching. Temperatures can be measured using a K-type thermocouple (not included). The data hold feature holds up to two readings on the display for recording. Auto power-off turns the meter off after 30 minutes of non-use to preserve battery life. The RS-232 output transfer data to a computer while measurements are being taken. A molded rubber boot protects the meter against damage from falls, impacts, and abrasion, and a tilt stand provides viewing for one-handed operation.
The 183 also features:
- REC – Records Min/Max and Average readings during specified measurement intervals. Time reference can also be displayed to determine when the values were recorded.
- COMP – Compare actual reading to preset HI and LOW values for Pass/Fail testing of components.
- HOLD – Two-hold system automatically holds the previous stable reading when a new one is obtained.
Applications
- Test run and start capacitors
- Measure ambient and duct temp
- Test control (thermostat, thermocouple, flame safety) and line voltages
- Measure resistance and test for continuity
- Line current up to 10 amps (in series)
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | Yes |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | Yes |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Resolution AC Volts | 0.001 V (1 mV) |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Resolution DC Volts | 0.1 mV |
| Maximum Current AC | 10 A |
| Minimum Current AC | 0.1 uA (0.00010 mA) |
| Resolution AC Current | 0.1 uA (0.00010 mA) |
| Maximum Current DC | 10 A |
| Minimum Current DC | 0.1 uA (0.00010 mA) |
| Resolution DC Current | 0.1 uA (0.00010 mA) |
| Basic Accuracy V DC | .3% |
| # Digit Display | 4 |
| Counts | 4000 . |
| Backlight | Yes |
| Manual/Autoranging | Both |
| Decibels | No |
| Resistance | Yes |
| Frequency | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Temperature | No |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | III |
| CAT Voltage | 600 V |
| Intrinsically Safe | No |
| Peak Hold | Yes |
| Overload Protector | Yes |
| Kelvin 4-Wire Measurement Capability | No |
| Wireless Display | No |
| Data Hold | Yes |
| Low-Pass Filter | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | true RMS, triple display (view multiple measurements simultaneously), backlight LCD |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, UL |
| Interfaces I/O | RS-232 |
| Product Weight | 12 OUNCES (0.75 LBS) |
| Product Height | 1.3 IN |
| Product Length | 7.4 IN |
| Product Width | 3.4 IN |
| Shipping Weight | 1.8 LBS |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Korea |
| Shipping Height | 2.50 IN |
| UPC | 637623001833 |
| Shipping Length | 12.00 IN |
| Shipping Width | 7.25 IN |




Reviews
There are no reviews yet.