Accuris E1101-SK-E – myGel Mini Electrophoresis Starter Kit, 230VAC International
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
36 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
myGel Mini Electrophoresis System Starter Kit (Includes E1101-E, A1701 and W4000-100)
  • System Starter Kit 230 VAC
  • Complete system, includes gel box power supply and casting sets
  • Quick and easy gel casting, no clamps or spacers required
  • Compact design, footprint: 7 x 5.1
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Accuris E1101-SK-E
myGel Mini Electrophoresis Starter Kit, 230VAC International
The myGel mini gel box attaches directly to the power supply for a secure connection every time. Selectable parameters include 3 preset voltages – 35V, 50V, or 100V – and a 99-minute timer. All are set using the membrane keypad.
General Attributes
Shipping Weight4.00 LBS
Electrophoresis
Electrophoresis CategoryGel Systems
Gel Size (Electrophoresis)10.5 x 6cm
Max DC Voltage (Electrophoresis)100 V
Product General Attributes
Unique Features230V International Voltage Version
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Accuris E1101-SK-E – myGel Mini Electrophoresis Starter Kit, 230VAC International”