Additel 68105-CP15-PSI-N2-PB-DL – Digital Pressure Test Gauge
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
24 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
Digital Pressure Test Gauge, 0.05%FS, -15 to 15 psi, Compound pressure, 1/2NPT M, panel mount, w/ Data Logging
  • Pressure ranges to 60,000 psi (4,200bar)
  • Fully temperature compensated accuracy
  • Up to eleven selectable pressure units
  • Large, easy to read display with 5-digit resolution
  • 0.02%, 0.05%, 0.1% or 0.2% FS or 0.1% RD accuracy
  • % pressure indication with fan-shaped graph scale for visual reference
  • Display flash warning when pressure over 120% of FS
  • Bottom mount or panel mount
  • Data logging to 21,843 records (includes date, time, pressure and temperature)
  • Precision pressure measurement
SKU: Additel 68105-CP15-PSI-N2-PB-DL Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Additel 68105-CP15-PSI-N2-PB-DL
Digital Pressure Test Gauge
Designed to fit your need
Additel pressure gauges give you the widest variety of sensor choices on the market. Whether you require low inches of water measurement or very high pressure measurement, we have a gauge that will meet your need. We offer sensors which are ±1 inH2O (±2.5 mbar) to 60K psi (4,200 bar) and everything in between.
Do your applications require you to measure both positive and vacuum pressure? Our compound gauges do not compromise accuracy and provide you with the same high accuracy specification on both positive and vacuum pressures. We offer a wide variety up to 300 psi (20 bar). If you need a higher range, just contact us and we can likely customize one to meet your need. We also offer absolute pressure sensors to 5K psi (350 bar) and a full range of differential pressure sensors from ±1 inH2O (±2.5 mbar) to ±300 inH2O (±700 mbar). Are you looking for a pressure gauge to use in hazardous areas? Our certified (ATEX, CSA US & IECEx) intrinsically safe models (681IS) are designed for pressure measurement in hazardous areas.
Ordering Information
Process / Calibration/Pressure Calibration/Process Pressure Gauges Template
Type (Pressure)Compound (Vacuum to Gauge)
Style (Press Gauge)Digital Indicating
Accuracy (Digital-ASME B40.100 / B40.7 Grades)0.05% F.S. (Grade 5A) Precision Test
Units of Measure (Gauges)bar, inH2O, mbar, psi
Gauge Case Size4″ (102 mm)
Gauge Case MaterialAluminum
Wetted Part MaterialStainless Steel (SS)
Special Functions / Options (Press Gauge)Data Logging, Panel Mounting
Power (Press Gauges)AC, Battery
Maximum Range Pressure (Gauges)15 psi
Minimum Range Pressure (Gauges)-15 psi
# Digit Display5
Process ConnectionNPT (National Pipe Thread)
Product General Attributes
Warranty1 YEARS
Safety ApprovalCSA
Interfaces I/O RS-232
IP RatingIP67
Product Weight1.32 LBS
Product Height5.00 IN
Product Length12.00 IN
Product Width9.00 IN
Shipping Weight3.00 LBS
HTS/Schedule B Number9026.20.4000
Calibration IncludedNIST Calibration
Country of OriginChina
Shipping Height5.00 IN
Shipping Length12.00 IN
Shipping Width9.00 IN
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Additel 68105-CP15-PSI-N2-PB-DL – Digital Pressure Test Gauge”
Weight1.32 lbs
Dimensions12 × 9 × 5 in