Burndy PATCUT129LI – PATRIOT 129 Latch-Head Cutter, (2) 3.0Ah Li-ion, 120V AC Charger, Hard Case
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
43 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
PATRIOT 129 Latch-Head Cutter, (2) 3.0Ah Li-ion, 120V AC Charger, Hard Case
  • Special latch-head design interference free closure for mid-span cuts
  • 180° head rotation
  • Over-molded handle and ergonomic design
  • One handed operation for advance, retract, and hold
  • Cuts up to 1.29in diameter CU/AL cable
SKU: Burndy PATCUT129LI EAN: 781810505212 Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Burndy PATCUT129LI
  • Tool, 3Ah, 120V AC
  • 180° head rotation
The Burndy Patriot PATCUT 129 is a 7-Ton latch-head cutter. The cutter features a specialized latch-head design that provides interference-free closure for mid-span cuts and a 180° head rotation. The Burndy PATCUT 129 is used for cutting aluminum and copper cable (up to 1.29in), ACSR. ground rod, rebar, soft steel bolts, standard GUY, and EHS GUY strand. The Burndy 129 cutter has an over-molded handle and ergonomic design for one-handed operation.
Tool accepts 18V Makita Lithium-Ion batteries, BL Series of size 2.0Ahr and greater if the plastic battery clip in the tool has a “star” molded into it. The “star” identifies acceptance of the BL series batteries.
Battery Powered Cable Cutters Template
InsulatedNo
Cutting MaterialSoft metal
Product General Attributes
Warranty5 YEARS
Warranty Details5 year limited warranty (excluding blades)
Lifetime warranty on INFINITY DRIVE
3 year on batteries and charger
Product Weight10.2 LBS
Product Height13.5 IN
Product Length14.5 IN
Product Width3.5 IN
Shipping Weight11.73 LBS
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Burndy PATCUT129LI – PATRIOT 129 Latch-Head Cutter, (2) 3.0Ah Li-ion, 120V AC Charger, Hard Case”
Manuals/Guides
Weight10.2 lbs
Dimensions14.5 × 3.5 × 13.5 in