Com-Power CGO-5100B – Comb Generator, 100 MHz to 18 GHz, 100 MHz Step
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
9 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
Comb Generato 1 GHz to 18 GHz, 100 MHz Step
  • Frequency range of 1 GHz to 18 GHz
  • Stable Frequency Output
  • Automatic Low Voltage Signal Shutoff
  • Battery Operated
  • Three-Year Warranty
SKU: Com-Power CGO-5100B Tags: , , , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Com-Power CGO-5100B
  • Reference Signal Source for EMI Test Sites
  • Usable Frequency Range up to 18 GHz
  • Battery Operated
  • Three-Year Warranty
Comb Generator, 100 MHz to 18 GHz, 100 MHz Step
The CGO-5100B Comb Generator is a radiated reference signal source with a 100 MHz frequency step size. Unlike a signal generator the Comb Generator radiates all the harmonics at the same time without any need of tuning.
Application
Generators / Counters/RF Signal Generator Template
Minimum Frequency Range (kHz)1 GHz (1000 MHz)
Maximum Frequency Range18 GHz (18000 MHz)
Product General Attributes
Warranty3 YEARS
Product Weight1 LBS
Product Height5.00 IN
Product Length10.00 IN
Product Width13.00 IN
Shipping Weight5.00 LBS
HTS/Schedule B Number9030400000
ECCN Number3A992
Country of OriginIndia
Shipping Height5.00 IN
Shipping Length10.00 IN
Shipping Width13.00 IN
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Com-Power CGO-5100B – Comb Generator, 100 MHz to 18 GHz, 100 MHz Step”
Manuals/Guides
Weight1 lbs
Dimensions10 × 13 × 5 in