Dranetz HDPQ-P-VA500PKG – Visa Plus Power Quality Analyzer, 500A Clamp Package
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
35 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
Add to quote
Estimated delivery:3 days
HDPQ Visa Plus 500A Package, Qty (4) TR-2500B (10A-500A CT) clamp CTs
  • Package HDPQ-P-VA500PKG
  • 500A clamp package (Qty 4 10A to 500Arms CT)
  • Detects & records sags/dips, swells, interruptions, transients, harmonics, flicker, RVC and more
  • IEC 61000-4-30 Class A Edition 3 PQ compliant (certificate)
  • Power Quality, demand & energy analysis – Complete Power Monitoring Surveys
  • 7″ color, touch LCD display
  • Colored Cables & Connector Panel – Safety, Convenience & Ease Of Use
  • Dran-View 7 Software – Powerful Data Analysis, Reporting & Remote Control
  • Ethernet Communications for Remote Control & Data Downloading
SKU: Dranetz HDPQ-P-VA500PKG Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Dranetz HDPQ-P-VA500PKG
Visa Plus Power Quality Analyzer, 500A Clamp Package
Precision
  • High Definition PQ & Energy Monitoring – 1000Vrms, AC/DC, 512 samples/cycle
  • Eight channels, 4 voltage & 4 current
  • Advanced PQ – IEC 61000-4-30 Class A Ed 3 & IEEE 1159 compliant
  • Harmonics – IEC 61000-4-7, IEEE 519:2014
  • Transient capabilities – V & I waveshape triggers. Well beyond PQ standards requirements
  • 100 cycle pre/post trigger buffer
  • EN 50160 Ed 3
  • Motor AnswerModule
Communications
  • Ethernet, USB, Bluetooth – Optional
  • VNC for full remote control from Dran-View 7 or a 3rd party App
  • Apple & Android apps with real-time metering and alarm Dashboard
Safe & Rugged
  • Arc Flash Safety
  • UL/cUL listed and CE approved
  • Rugged enclosure with an easy-to-grip, shock-absorbing, non-conductive boot
  • Power supply cable retainer and wire management
  • Drop tested to 6’
  • Automatic circuit detection and feedback on the proper connection of the instrument
User Interface
  • 7″ WVGA color touch display
  • Automatic setups – PQ, Demand, and Energy
  • Tablet-like GUI that is icon driven, has taskbar shortcuts, and a Dashboard
Productivity
  • Mini-Report – Screen snapshots, XML file. Easily uploaded and emailed!
  • PQ & Energy Dashboards for real-time alarming
  • Bigger display for more productive local analysis
  • Dran-View 7 power quality analysis software
Power Measurement/Power Quality Analyzer Template
Maximum Current AC500 A
True Power / Work ( W)Yes
Apparent Power (VA)Yes
Reactive Power (VAR)Yes
Current Input Channels4
Voltage Input Channels4
Measurement Frequency (Power Quality)50 Hz, 60 Hz
Display (Power Quality)Digital, Graphical
Graphical Display TypeLCD, LED, WVGA
AlarmsYes
Transient CaptureYes
Minimum Transient Durationmicro-seconds
Displays WaveformYes
EnergyYes
Phasor DiagramsYes
Power Factor (Power Quality)Yes
HarmonicsYes
Current Clamps IncludedNo
Class A CompliantYes
Crest FactorNo
CAT RatingIV
CAT Voltage Rating (V)1000V, 600V
GPS LocationYes
Product General Attributes
Warranty3 YEARS
Safety ApprovalCE, UL
Interfaces I/O Bluetooth, Wifi, USB
Product Weight4.2 LBS
Product Height8 IN
Product Length2.75 IN
Product Width10 IN
Shipping Weight5 LBS
Data LoggingYes
Power Supply VoltageBattery Powered
Country of OriginUnited States
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Dranetz HDPQ-P-VA500PKG – Visa Plus Power Quality Analyzer, 500A Clamp Package”
Weight4.2 lbs
Dimensions2.75 × 10 × 8 in