Eagle Eye LB-240-500-CCD – 240V, 500A Constant Current Load Bank with Data and Software
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
23 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
240V, 500A DC Load Bank with Data and Software
  • 240V, 500A Constant Current Load Bank with Data and Software
  • LED display for voltage, current, and test duration
  • Cooling fans continue to run automatically after each test to ensure maximum heat protection
  • Previously used parameters saved after powering off the machine
  • 5″ LCD with Touchpad
  • Data Management Software
  • Remote Load Control
  • Programmable Load Steps
  • Parallel Load
SKU: Eagle Eye LB-240-500-CCD Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Eagle Eye LB-240-500-CCD
  • 5″ LCD with Touchpad
  • Data Management Software
  • Remote Load Control
  • Programmable Load Steps
  • Parallel Load
Eagle Eye’s LB-Series Constant Current DC Load Banks are designed for discharge testing, battery capacity testing, acceptance testing, battery maintenance, and other testing of DC systems. The LB-Series Constant Current Load Banks are portable, economic, reliable and user-friendly. With over (100) standard models and an operating range of 5 – 600V / 0 – 2000A. The intelligent technology allows a constant current discharge without the need for any adjustments during the test. The LB-Series is essential in a variety of industries including utilities, telecommunications, UPS, motive power / forklifts, transportation, CATV, and many more. The intelligent technology allows a constant current discharge without the need for any adjustments during the test.
Applications:
  • DC Generator Systems
  • DC Battery Systems
  • UPS Testing
  • Rectifiers
  • Power Supply
  • Power Converter Units
  • Standby Generators
  • DC Generator Systems
  • Micro-turbines
  • Wind Generators
  • Solar Arrays
  • Electrical Distribution Systems
  • Circuit Breakers
  • Other Electrical and DC Power Supply Testing
Product General Attributes
Shipping Weight500.00 LBS
Country of OriginChina
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Eagle Eye LB-240-500-CCD – 240V, 500A Constant Current Load Bank with Data and Software”