Description
Extech 407510 Heavy Duty Dissolved Oxygen Meter with PC interface Details
Offering the best in oxygen metering along with the ability to interface with a PC, the Extech 407510 Heavy Duty Dissolved Oxygen Meter with PC interface features a rugged housing to protect against the inevitable bumps that come part and parcel with field work. With the capacity to display both oxygen concentration in solutions up to 20.0 mg/L or as a percentage from zero to one hundred, it also features a temperature readout with the capacity for measuring temperatures from 32 to 122 degrees Fahrenheit. All of the data you collect with the Extech 407510 can be easily transferred to your computer using the RS-232 interface, and it is easy to get readouts on site as well, thanks to a large, 36-millimetre dual LCD display.
Additional features of the Extech 407510 Heavy Duty Dissolved Oxygen Meter include automatic power saving for extended battery life, a Min / Max / Avg data hold, and automatic temperature compensation. Accurate to within ±1.5°F/0.8°C for temperature, ±0.4 mg/L for dissolved Oxygen, and ±0.7% for Oxygen, the Extech 407510 comes complete with a 20 mm probe on a 4 metre cable, extra membranes, a nine volt battery, a protective holster with a stand, and a sturdy carrying case.
Environmental Testers / Physical Property/Dissolved Oxygen Meter / Fluoride Template | |
|---|---|
| Style (Dissolved Oxygen Meter/Fluoride) | Hand-Held |
| Measure Dissolved Oxygen | Yes |
| Measure Fluoride | No |
| Concentration Display | Yes |
| Saturation Display | No |
| Adjustable Salinity | No |
| Altitude Compensation | Yes |
Environmental Testers / Physical Property/PH Meters Template | |
| ATC Temperature Compensation | Yes ATC Temperature Compensation from 0 to 50°C via temperature probe sensor |
Environmental Testers / Physical Property/Chlorine Tester Template | |
| Memory Recall | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Measures dissolved oxygen, oxygen, plus temperature Min/Max/Avg, Data Hold and Auto power off Automatic Temperature Compensation Super large 1.4″ (36mm) LCD display Built-in RS-232 PC interface with optional Data Acquisition Software and Datalogger |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | RS-232 |
| Product Weight | 0.74 LBS Product Weight 0.74 lbs. / 335 g (including batteries & probe) |
| Product Height | 2.8 IN |
| Product Length | 1.3 IN Product Length (180 x 72 x 32mm) |
| Product Width | 7.1 IN |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9027102000 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | Factory Calibration Calibration Included See Extech 407510 for NIST calibrated variant |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |
| Shipping Height | 3.00 IN |
| Shipping Length | 11.25 IN |
| Shipping Width | 9.80 IN |




Reviews
There are no reviews yet.