Description

Extech SDL600
- Auto or Manual ranging
- Records readings with real date and time stamp
- Large backlit LCD display
- User programmable sampling rate: 1 to 3600 seconds
- Stores 99 readings manually and 20M readings via 2G SD card
Sound Level Meters – Minimum Sound Level: 30 dB, Maximum Sound Level: 130 dB, Display (Sound Level Meter): Digital
The SDL600 records data on an SD card in Excel format. High accuracy ±1.4dB meets ANSI and IEC 61672-1 Type 2 standards. 30 to 130dB measurement range. Auto or Manual ranging. AC analog output for connection to an analyzer or recorder. Large backlit LCD display. Stores 99 readings manually and 20M readings via 2G SD card. Datalogger date/time stamps and stores readings on an SD card in Excel format for easy transfer to a PC. User programmable sampling rate from 1 to 3600 seconds. Featuring Min/Max, Data Hold, and Auto Power Off functions. Complete with 6 AA batteries, SD Card, wind screen, and hard carrying case.
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Digital |
| Single Range | No |
| Dual Range | No Dual Range 3 ranges |
| A Frequency Weighting | Yes |
| B Frequency Weighting | No |
| C Frequency Weighting | Yes |
| Frequency Range Max | 8000 Hz |
| Accuracy | ±1.4 |
| Calibrator Capability | No |
| Vibration Measurement | No |
| Noise Level Measurement | Yes |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | Yes |
| Tripod Mount | No |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | USB |
| Product Height | 4.50 IN |
| Product Length | 15.00 IN |
| Product Width | 12.70 IN |
| Data Logging | Yes |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |



Reviews
There are no reviews yet.