Description

Extech SL400-NIST
- Personal Noise Dosimeter with USB Interface
- NIST Calibration
- Measures frequency weighted noise exposure and peak (C, Z) sound level
- Data logs up to 999,999 readings when used as a sound level meter with sampling times between 1 second and 24 hours
- One user-defined measurement setup
Personal Noise Dosimeter with USB Interface and NIST Calibration
For employees that are exposed to loud noise, sound level monitoring is essential to determine what protective measures are required. Perform OSHA and IEC Noise accumulation surveys to determine total sound exposure over an 8-hour period. The SL400-NIST is a compact, lightweight Dosimeter with USB interface and NIST Calibration designed to test noise exposure and provide noise surveys for compliance with OSHA, MSHA, DOD, ACGIH, and ISO standards. Includes PC software to control setup and retrieve stored events or analyze real-time measurements.
Meter Description
1. Microphone Connector
2. USB Interface (Side)
3. LCD Display
4. Power Button
5. Microphone and wind screen
6. Navigation Buttons
7. Start / Pause Button
8. Microphone Cable
9. REC/MEM Button
10. ENTER Button
11. SET Button
12. Stop Button

Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 143 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Digital |
| Single Range | No |
| A Frequency Weighting | Yes |
| C Frequency Weighting | Yes |
| Accuracy | ±1.4dB |
| Calibrator Capability | No |
| Vibration Measurement | No |
| Noise Level Measurement | Yes |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | Yes |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Unique Features | USB interface with Windows® 7, 8, and 10 compatible Standards IEC61252-1993, IEC67672-1-2003, ANSI S1.25-1992, ANSI S1.4-1983, ANSI S1.43-1997 Measurement Modes %Dose, Lxmax, Lxyp, Lxmin, Lxeq, SEL (LAE), PeakMAX, LAVG, TWA, LEP, LN% SPL, Lxmax, Lxyp, Lxmin, Lxeq, SEL (LAE) PeakMAX |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | USB |
| Storage | Internal Memory |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9027.89.8090 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | NIST Calibration |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |


Reviews
There are no reviews yet.