Description
FLIR T1020 45 IR Camera 1024 x 768 Resolution 30Hz with 45 Degree Lens

- Exceptional Measurement Performance
- When you need the most accurate temperature measurements, from wide angle to telephoto
- Outstanding Image Clarity
- An extraordinarily sensitive detector, enhanced by the processing power of UltraMax™
- Features and User Interface Designed for the Expert
- Compact design, responsive user interface, and instant report generation make your workday easier and more productive
It’s All About the Details
The T1K is designed to be compact, streamlined, and easy to use. FLIR’s engineers focused on advancing the thermal and optics technology without adding bulk to the overall T-Series design. The result is a thermal camera that works with you. The viewfinder plus the 120° rotating optical block allow you to point the T1K in multiple directions while maintaining a comfortable position. The glare-reducing eyecup on the high resolution viewfinder improves scanning in daylight conditions. And, the joystick and programmable buttons let you control the camera with a finger or thumb – no need to change your grip.
![]() | ||
![]() | ||
| 1. Viewfinder with Eyecup 2. LCD Monitor/Viewfinder 3. Programmable Button 4. Joystick with Push-Button 5. Back Button 6. Lens Release Button 7. Focus Ring 8. Laser Pointer Activation 9. Programmable Button | 10. 120° Rotating Optical Block 11. 4.3″ LCD Touch Screen 12. Camera Lamp Button 13. Auto/Manual Image Control Button 14. Memory Card/USB Connector Cover 15. Image Archive Button 16. HDMI/Power Cable Cover 17. Battery Cover 18. Power Indicator | 19. On/Off Button 20. Hand Strap 21. Dioptic Correction Knob 22. LED Lamps 23. Digital Zoom Button 24. Autofocus/Image Save Button 25. Visual Digital Camera 26. Laser Pointer 27. FLIR OSX™ Precision HDIR Optics 28. Tripod Mount |
Introducing the T1K outstanding infrared performance, built on 50 years of experience
Born out of five decades of infrared expertise, the FLIR T1K is designed for thermography experts who need the highest quality without compromise.
Designed and built by FLIR, the OSX ™ Precision HDIR optical system provides unsurpassed image clarity, detail, and temperature accuracy, from wide angle to telephoto.

With its dynamic focus control, continuous auto focus, and responsive user interface, the T1K definitely raises the bar on user-friendly performance. Its rugged, ergonomic design and rotating optical block take the stress out of a day-long list of inspections, making it easier to scan at difficult angles.
For the sharpest results, the truest temperatures, the most flexibility – the T1K delivers the quality an expert like you expects from experts like us.

Expert features for expert needs:
- High Definition thermal imagery, to help you see more
- Up to 3.1 MP resolution with UltraMax ™
- Pin-point accurate temperature measurements
- Continuous autofocus for greater efficiency
- Take longer range measurements, from 2x farther away
- Thermal sensitivity that’s 2.5x better than industry standard
- Never miss a hot spot – record continuous radiometric video
- Customized functionality to fit your expert needs
The optics advantage:
- Lenses designed specifically for use with HD detectors
- HDIR optics deliver crisp, high quality images
- Exceptional range performance
- Ultrasonic Drive delivers powerful continuous and manual focus


Optimal ergonomics:
- Rotating optical block puts any target in comfortable viewing range
- Target and scan in bright daylight with high-resolution view finder
- Dynamic focus control adjusts to your touch
- Designed to be comfortable in your hand, for all-day surveys
ULTRAMAX ™
FLIR’s UltraMax is a unique processing technique that allows you to generate reports with images that have up to four times as many pixels and 50% less noise than standard native images. More pixel coverage with UltraMax helps fill in inactive gaps, producing denser temperature measurements for greater thermal accuracy from even farther away.


Ease of use:
- Highly responsive touch screen makes menu navigation easy
- One-click Rapid Report™ streamlines reporting/analysis workflow
- Wi-Fi for image sharing & remote control via smart devices
- Voice, text, or sketch annotations add important detail to images
Thermal Imagers/Building and Industrial Thermal Imagers Template | |
|---|---|
| Detector Size | 1024 x 768 Sensor |
| Thermal Sensitivity | 20 mK (NETD) |
| Temperature Range Max | 3632 F |
| Temperature Range Min | -40 F |
| Image Frequency | 30 Hz |
| Field of View | 45×34 Degrees |
| Screen Size | 4.3 IN |
| IR/Overlay Fusion Image | Yes |
| Video Output | Yes |
| Focus | Auto Focus |
| Laser Spot | Yes |
| Picture in Picture | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Moveable Spots | Yes |
| Touch Screen Display | Yes |
| Minimum Focus Distance | 2.63 Ft (0.8016 M) |
| Accuracy | ±2°C (±3.6°F) or 2%, whichever is greater, at 25° C (77°F) nominal. |
| Battery operating time Continuous | 2.5 HR |
| Camera Light | Yes |
| IR Digital Zoom | Yes |
| Voice Annotation | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | EXCEPTIONAL PRECISION OPTICS, OUTSTANDING IMAGE CLARITY, RUGGED ERGONOMIC DESIGN FLIR OSX™ Precision HDIR Optics Outstanding Image Clarity – The 1024 x 768 detector delivers 2.5x the pixels of a 640 x 480 camera, up to 3.1 MP with UltraMaxTM FLIR Image Processing – MSX®, UltraMaxTM and adaptive filtering algorithms ensure smoothest, most detailed images GPS: Location data automatically added to every image from built-in GPS Compass: Camera direction automatically added to every image INCLUDES – 45° lens for wide-angle viewing |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | CSA, UL |
| Interfaces I/O | Bluetooth, HDMI, USB |
| Storage | SD Card |
| IP Rating | IP54 |
| Product Weight | 4.3 LBS |
| Product Height | 7.4 IN |
| Product Length | 6.6 IN |
| Product Width | 8 IN |
| Shipping Weight | 20 LBS |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9027.50.4020 |
| ECCN Number | 6A003.b.4.b |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Battery Type | Li-ion |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | Sweden |












Reviews
There are no reviews yet.