FLIR VS80A2-45-1RM – 2-way Articulating SD Camera Probe (4.5 mm x 1 m, SS mesh) for FLIR VS80
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
29 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
VS80 2-way Articulating Probe 4.5mm x 1m long
  • • 4.5 mm x 1 m long 2-way articulating visual camera probe for FLIR VS80
  • • For visual inspection, 2-way 180-degree articulation
  • • Probe resolution: 640 x 480
  • • Five LED work lights
  • • Depth of field: 10 mm to infinity
  • • Field of view: 90 degrees
  • • Frame rate: 30 fps
  • • Operating temperature: 32 to 140℉ (0 to 60℃)
  • • Ingress rating (probe): IP67; protected from water submersion up to 3.3 ft for 30 min
  • • Protected from the rain, splashes, and accidental submersion
SKU: FLIR VS80A2-45-1RM EAN: 793950410905 Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
VS80A2-45-1RM
  • 4.5 mm x 1 m long visual camera probe for FLIR VS80
  • 2-way 180-degree articulation
  • 640 x 480 probe resolution
  • Five LED work lights
2-way Articulating SD Camera Probe (4.5 mm x 1 m, SS mesh) for FLIR VS80
1. Probe
2. Articulating neck
3. Camera head
4. Slider to lock articulation
5. Image and a video recording button
6. Brightness increase button
7. Brightness decrease button
8. Control button lock switch
9. Connecting cable to VS80
10. VS80 connector
Accessories/Borescope Probes and Camera Heads Template
Shaft Length1 M (39.37 IN)
Shaft Diameter4.5 MM (0.0045 M)
Product General Attributes
Warranty3 YEARS
Safety ApprovalCE, FCC
IP RatingIP67
Product Weight0.71 LBS
Product Height0.2 IN
Product Length101.8 IN
Product Width1.4 IN
Shipping Weight3.31 LBS
HTS/Schedule B Number9031499000
ECCN NumberEAR99
Country of OriginTaiwan
Shipping Height4 IN
Shipping Length16 IN
Shipping Width16 IN
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “FLIR VS80A2-45-1RM – 2-way Articulating SD Camera Probe (4.5 mm x 1 m, SS mesh) for FLIR VS80”
Manuals/Guides
ManualsSpec Sheets
Weight3.31 lbs
Dimensions101.8 × 1.4 × 0.2 in