FLIR VS80C10-25RM – Plumbing Spool and SD Camera Probe (10 mm x 25 m long) for FLIR VS80
Brand:
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
48 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:3 days
VS80 Plumbing Spool and Probe 10mm x 25m long
  • 10 mm x 25 m long plumbing spool and visual camera probe for FLIR VS80
  • For a wide range of plumbing and pipe inspections
  • FRP material, includes side view mirror, 13 mm and 20 mm centering tools
  • Probe resolution: 640 x 480
  • 2 (1 front and 1 side facing) LED work lights
  • Field of view: 87.1 degrees
  • Frame rate: 30 fps
  • Operating temperature: 32℉ to 140℉ (0℃ to 60℃)
  • Ingress rating: IP67; protected from water submersion up to 3.3 ft for 30 min
  • Protected from rain, splashes and accidental submersion
SKU: FLIR VS80C10-25RM EAN: 793950410929 Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
FLIR VS80C10-25RM
  • 10 mm x 1 m long plumbing spool and visual camera probe for FLIR VS80
  • Probe resolution: 640 x 480
Plumbing Spool and SD Camera Probe (10 mm x 25 m long) for FLIR VS80
Spool
Distance Gauge
1. Handle
2. Camera head
3. Distance gauge
4. Probe wheel with 82 ft (25 m) coiled probe
5. VS80 connector
6. Digital display
7. Power/Reset button
8. Battery compartment cover
9. Battery compartment screw
10. Display backlight button
11. Unit of measure button
12. Battery status indicator
13. Unit of distance measure (meters)
14. Unit of distance measure (feet)
Accessories/Borescope Probes and Camera Heads Template
Shaft Length25 M (984.25 IN)
Shaft Diameter10 MM (0.01 M)
Product General Attributes
Warranty3 YEARS
Safety ApprovalCE, FCC
IP RatingIP67
Product Weight11.68 LBS
Product Height8.6 IN
Product Length97.5 IN
Product Width12.3 IN
Shipping Weight28.66 LBS
HTS/Schedule B Number9031499000
ECCN NumberEAR99
Country of OriginTaiwan
Shipping Height12.60 IN
Shipping Length24.38 IN
Shipping Width16.89 IN
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “FLIR VS80C10-25RM – Plumbing Spool and SD Camera Probe (10 mm x 25 m long) for FLIR VS80”
Manuals/Guides
ManualsSpec Sheets
Weight28.66 lbs
Dimensions97.5 × 12.3 × 8.6 in