Description
Fluke 1736/B Portable Power Logger (excludes current probes)

- Power Logger, Basic Version
- 3-Phase Energy Logger, Basic Version
- Convenient instrument powering: Power instrument directly from the measured circuit.
- Complete “in-the-field” setup through the front panel or Fluke Connect App: No need to return to the workshop for download nd setup or to take a computer to the electrical panel.
Comprehensive logging: More than 20 separate logging sessions can be stored on the instruments. In fact, all measured values are automatically logged so you never loose measurement trends. They can even be reviewed during logging sessions and before downloading for real-time analysis.
Measure all three phases and neutral with included 4 flexible current probes.
Capture dips, swells, and inrush currents: includes event waveform snapshot and high resolution RMS profile, along with date, timestamp and severity to help pinpoint potential root causes of power quality issues.
Bright, color touch screen: Perform convenient in-the-field analysis and data checks with full graphical display.
Optimized user interface: Capture the right data every time with quick, guided, graphical setup and reduce uncertainty about your connections with the intelligent verification function.
Fully integrated logging: Connect other Fluke Connect devices to the Fluke 1738 to simultaneously log up to two other measurement parameters, virtually any parameter available on a Fluke Connect wireless digital multimeter or module.
Energy Analyze Plus application software: Download and analyze every detail of energy consumption and power quality state of health with our automated reporting.
Complete “in-the-field” setup through the front panel or Fluke Connect App: no need to return to the workshop for download and setup or to take a computer to the electrical panel. *Not all models are available in all countries. Check with your local Fluke representative. 2 Fluke Corporation Fluke 1736 and 1738 Three-Phase Power Loggers Conduct multiple studies with one instrument; download while studies are in progress via USB stick or Fluke Connect mobile app. Suitable for NEC 220 load studies Discover the source of voltage and current distortion that may be affecting your equipment Capture voltage events and inrush currents with pre-defined thresholds Simple setup means all available measured parameters are automatically selected during logging so you can be sure you have the data you need, even before you know you need it.
More visibility, reduced uncertainty and better power quality and energy consumption decisions
The Fluke 1736 Three-Phase Power Logger built with Fluke Connect® mobile app and desktop software compatibility gives you the data you need to make critical power quality and energy decisions in real-time. The best test tool for conducting energy studies and basic power quality logging, the 1736 automatically captures and logs over 500 power quality parameters so you have more visibility into the data you need to optimize system reliability and savings.
An optimized user interface, flexible current probes, and an intelligent measurement verification function that allows you to reduce measurement errors by digitally verifying and correcting common connection errors makes setup easier than ever and reduces measurement uncertainty. Access and share data remotely with your team via the Fluke Connect® app so you can maintain safer working distances and make critical decisions in real-time, reducing the need for protective equipment, site visits and check-ins. You can also quickly and easily chart and graph measurements to help identify issues and create detailed reports with the included Fluke Energy Analyze Plus software package.
The Fluke 1736 is the best general purpose power logger. If you’re looking for a power logger with the same great energy study capabilities and more advanced power quality logging capabilities, the Fluke 1738 is the ideal choice.
Power Measurement/Power Loggers Template | |
|---|---|
| Input(power loggers) | Single Phase, Three Phase |
| Type(Power loggers) | Digital, Portable Hand Held |
| Maximum Current AC | 1500 A Maximum Current AC Other current probes available separately, for measurements up to 6000A AC |
| Maximum Voltage AC | 1000 V Maximum Voltage AC CAT IV 600 V / CAT III 1000 V |
| True RMS | Yes |
| Power Quality | No |
| Current Input Channels | 4 |
| Voltage Input Channels | 4 |
| Measurement Frequency | 50 Hz, 60 Hz |
| Display (Energy Management) | Digital, Graphical |
| Transient Capture | No |
| Displays Waveform | Yes |
| Energy | Yes |
| Phasor Diagrams | No |
| Power Factor (Power Quality) | Yes |
| Harmonics | Yes Harmonics 2nd to 50th Harmonic and THD |
| Total Harmonic Distortion | Yes |
| Current Clamps Included | No |
| Blue Tooth Compatable | Yes Blue Tooth Compatable 1736 upgrade option |
| CAT Rating | IV CAT Rating CAT IV 600 V / CAT III 1000 V |
| CAT Voltage Rating (V) | 600V |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Interfaces I/O | Bluetooth, Wifi, USB Interfaces I/O WiFi and BLE adapter Optional |
| Storage | Internal Memory Storage Typical 10 logging sessions of 8 weeks with 1-minute intervals and 500 events. Varies depending on user requirements. |
| IP Rating | IP50 |
| Product Weight | 3 LBS |
| Product Height | 9.50 IN |
| Product Length | 15.75 IN |
| Product Width | 11.50 IN |
| Data Logging | Yes |
| Calibration Included | |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | Romania |
| Shipping Height | 9.50 IN |
| Shipping Length | 15.75 IN |
| Shipping Width | 11.50 IN |










Reviews
There are no reviews yet.