Description
Fluke 1736/EUS – Portable Power Logger EU/US Version

- Convenient instrument powering: Power instrument directly from the measured circuit.
- Highest safety rating in the industry: 600 V CAT IV/1000 V CAT III rated for use at the service entrance and downstream.
- Measure all three phases and neutral: With included 4 flexible current probes.
- Key measurements: Automatically capture and log voltage, current, power, harmonics and associated power quality values.
The Fluke 1736 Three-Phase Power Logger is designed to give users the information they need to make crucial power qualiy and energy decisions as efficently and quickly as possible. Fluke has paired the 1736 with its Fluke Connect® mobile app and desktop software to give users immediate access to critical information anywhere. Out of the box, the 1736 is capable of automatically capturing and storing more than 500 PQ paramters.
Access and share data remotely with your team via the Fluke Connect® app so you can maintain safer working distances and make critical decisions in real-time, reducing the need for protective equipment, site visits and check-ins. Quickly and easily chart and graph measurements with the included Fluke Energy Analyze Plus software package.
Easy to Use
The four current probes are connected separately; the instrument automatically detects and scales the probes. The thin current probes are designed to easily get through tight conductor spacing and are easily set to 150 or 1500 A for high accuracy in nearly any application. An innovative tangle-free flat voltage lead makes connection simple and reliable and the instrument’s intelligent ‘Verify Connection’ feature automatically checks to make sure the instrument is connected correctly and can digitally correct common connection issues without having to disconnect measurement leads. The detachable power supply can be conveniently and safely powered directly from the measured circuit—no more searching for power outlets or having to run multiple extension cords to the logging location.
Analysis and Reporting
Capturing logged data is just one part of the task. Once you have the data, you need to create useful information and reports that can be easily shared and understood by your organization or customers. Fluke Energy Analyze Plus software makes that task as simple as possible. With powerful analysis tools and the ability to create customized reports in minutes you’ll be able to communicate your findings and quickly solve problems so you can optimize system reliability and savings.
Power Measurement/Power Loggers Template | |
|---|---|
| Input(power loggers) | Single Phase, Three Phase |
| Type(Power loggers) | Digital, Portable Hand Held |
| Maximum Current AC | 1500 A Maximum Current AC Other current probes available separately, for measurements up to 6000A AC |
| Maximum Voltage AC | 1000 V Maximum Voltage AC CAT IV 600 V / CAT III 1000 V |
| True RMS | Yes |
| Power Quality | Yes |
| Current Input Channels | 4 |
| Voltage Input Channels | 4 |
| Measurement Frequency | 50 Hz, 60 Hz |
| Display (Energy Management) | Digital, Graphical |
| Transient Capture | No |
| Displays Waveform | Yes |
| Energy | Yes |
| Phasor Diagrams | No |
| Power Factor (Power Quality) | Yes |
| Harmonics | Yes Harmonics 2nd to 50th Harmonic and THD |
| Total Harmonic Distortion | Yes |
| Current Clamps Included | Yes Current Clamps Included iFlex1500-12: 150A/1500A |
| Blue Tooth Compatable | Yes Blue Tooth Compatable 1736 upgrade option |
| CAT Rating | IV CAT Rating CAT IV 600 V / CAT III 1000 V |
| CAT Voltage Rating (V) | 600V |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Interfaces I/O | Bluetooth, Wifi, USB Interfaces I/O WiFi and BLE adapter Optional |
| Storage | Internal Memory Storage Typical 10 logging sessions of 8 weeks with 1-minute intervals and 500 events. Varies depending on user requirements. |
| IP Rating | IP50 |
| Product Weight | 3 LBS |
| Product Height | 9.75 IN |
| Product Length | 15.50 IN |
| Product Width | 11.50 IN |
| Data Logging | Yes |
| Calibration Included | |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | Romania |
| Shipping Height | 9.75 IN |
| Shipping Length | 15.50 IN |
| Shipping Width | 11.50 IN |










Reviews
There are no reviews yet.