Description

Global Specialties GNV-100
- Fast and slow time weighting
- 60 dB dynamic range
- A and C frequency weighting
Sound Level Meter
The Global Specialties GNV-100 Sound Level Meter is a portable sound level meter used to capture the dB level of one’s surrounding environment. The meter meets the IEC Class 2 requirements, which makes it ideal for sound hazard measurements. The handheld design also comes with a tripod mount for the option of hands-free use. Fast time sampling of one measurement every 125 ms combined with the wide dynamic range of 60 dB provides high detail output from the crisp LCD display.
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Analog, Digital |
| A Frequency Weighting | Yes |
| C Frequency Weighting | Yes |
| Frequency Range Max | 8 kHz (8000 Hz) |
| Resolution (Sound Level Meters) | 2 dB |
| Accuracy | ± 1.4 dB @ 94 dB, 1 kHz |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Product Weight | 185 GRAMS (0.4079 LBS) |
| Shipping Weight | 1 LBS |
| HTS/Schedule B Number | 9027.89.8090 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |


Reviews
There are no reviews yet.