Description
Greenlee CM-660 – Clamp Meter, AC True RMS

- AC True RMS
- Non contact voltage detection
- Maximum / Minimum / Average
- AC current, AC/DC voltage
- CAT IV 300V, CAT III 600V
- Measures resistance, frequency and much more
The Greenlee CM-660 Clamp Meter is a hand-held testing device with the following measurement capabilities: AC and DC voltage, AC current, AC current AmpTip™, frequency, non-contact electric field (EF) detection, and resistance. It also check diodes and verify continuity. This meter is designed to be placed on or removed from insulated or uninsulated conductors.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.18 IN |
| Resistance | Yes |
Product General Attributes | |
| Product Height | 2.50 IN |
| Product Length | 12.00 IN |
| Product Width | 6.00 IN |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | 3A992 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Shipping Height | 2.50 IN |
| Shipping Length | 12.00 IN |
| Shipping Width | 6.00 IN |




Reviews
There are no reviews yet.