Description

Hioki PQ3100-03/100 KIT
- Kit includes power quality analyzer, three 100 Amp AC clamp current sensors (CT7131), 8 GB SD card, and a hard carrying case
- Record data including voltage, current, power, harmonics, and flicker simultaneously along a single time axis
- Capture all power anomalies, including instantaneous outages, voltage drops, and frequency fluctuations, while simultaneously recording trend data
- Quick Set: Easy-to-understand on-screen guide for measurement procedures
- Bundled PQ ONE application software makes it easy to create reports
Power Quality Analyzer Kit (3 x CT7131, Z4003, PQ3100/98 H-CASE)
This is a kit based around a 3-Phase 4-Wire power quality analyzer compliant to IEC61000-4-30 class S standards. This kit adds three 100 Amp AC clamp current sensors (CT7131), an 8 GB SD card, and a hard carrying case to the PQ3100 power quality analyzer and its standard accessories.
*Note: Certain product specifications indicate the maximum capabilities of the analyzer. The capabilities of the analyzer unit may exceed the those of certain clamps or sensors, including those packaged with kits such as this one. You must select a sensor that meets your requirements.

Analyze Equipment Power Problems
Capture the full range of power supply anomalies, including momentary interruptions, voltage drops, and frequency fluctuations while recording trends to help investigate the causes of unexpected equipment malfunctions and sudden stoppages.

Record Quality Data for Power Systems
Record fluctuations in voltage, current, power, harmonics, and flicker when connecting a highly variable system such as a renewable energy source or EV charging station to the grid. Easily analyze the data with the included PQ ONE software.

Easy-to-Understand Display of Parameters
Since you can switch the display to show all measurement parameters while measurement is underway, it’s easy to check conditions.

Interfaces
The PQ3100 has inputs for both voltage and current sensors.
AC Current Sensor CT7131
- This kit includes three CT7131 sensors
- 100 Amp AC maximum
- 15 mm diameter conductor size
- 2.5 m/ 8.2 ft cord length

Power Measurement/Power Quality Analyzer Template | |
|---|---|
| Type (Power Quality) | 3 Phase, Single Phase |
| Apparent Power (VA) | Yes |
| Reactive Power (VAR) | Yes |
| Current Input Channels | 4 |
| Voltage Input Channels | 4 |
| Measurement Frequency (Power Quality) | 60 Hz |
| Display (Power Quality) | Digital, Graphical |
| Graphical Display Type | TFT LCD |
| Alarms | Yes |
| Transient Capture | Yes |
| Minimum Transient Duration | milli-seconds |
| Displays Waveform | Yes |
| Energy | Yes |
| Power Factor (Power Quality) | Yes |
| Harmonics | Yes |
| Current Clamps Included | Yes |
| Class A Compliant | No |
| CAT Rating | III |
| CAT Voltage Rating (V) | 600V |
Product General Attributes | |
| Warranty | 3 YEARS |
| Warranty Details | Accuracy guaranteed: 1 year |
| Interfaces I/O | LAN / Ethernet, RS-232, USB |
| Storage | SD Card |
| IP Rating | IP30 |
| Power Supply Voltage | 120V 50/60 Hz |










Reviews
There are no reviews yet.