Dranetz HDPQ-P-XA10PKG – Xplorer Plus Power Quality Analyzer, 10A Clamp Package
20 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
Add to quote
Estimated delivery:5 days
HDPQ Xplorer Plus 10A Package, Qty (4) TR-2510B (1A-10A CT) clamp CTs
  • Package HDPQ-P-XA10PKG
  • 10A clamp package (Qty 4 1A to 10Arms CT)
  • Colored Cables & Connector Panel – Safety, Convenience & Ease Of Use
  • Dran-View 7 Software – Powerful Data Analysis, Reporting & Remote Control
  • Ethernet & Wireless Communications for Remote Control & Data Downloading – Be Safe & Productive
  • Tests 50/60Hz and 16/25Hz
SKU: Dranetz HDPQ-P-XA10PKG Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
Dranetz HDPQ-P-XA10PKG
Xplorer Plus Power Quality Analyzer, 10A Clamp Package
Precision
  • High Definition PQ & Energy Monitoring – 1000Vrms, AC/DC, 512 samples/cycle
  • IEC 61000-4-30 Class A Edition 3 & IEEE 1159 compliant
  • High Speed Digitized Transients – 1us, 10 to 2000Vpk
  • Eight channels, 4 voltage & 4 current
  • Harmonics – IEC 61000-4-7, IEEE 519:2014
  • IEEE 1459 Advanced Power Measurements
  • 10,000 cycle pre/post trigger buffer
  • EN 50160 Ed 3
Communications
  • Ethernet, Wi-Fi, USB, Bluetooth (optional)
  • Dran-View 7 (Windows PC) VNC full remote control & data downloading
  • Apple & Android full remote control using VNC
Safe & Rugged
  • UL/cUL listed and CE certified
  • Improved Arc Flash Safety using remote communications
  • Rugged enclosure with an easy to grip, shock absorbing, non-conductive boot
  • Drop tested to 6′
  • Wire management in easel and hook
Productivity
  • Full remote control – No need to visit the site
  • PQ & Energy Dashboard’s for real time alarming
  • Bigger display for more productive local analysis
  • AnswerModules – automatic event categorization
  • Dran-View 7 power quality analysis software – Powerful analysis, reporting and remote control
Power Measurement/Power Quality Analyzer Template
Maximum Current AC10 A
Voltage Input Channels4
Measurement Frequency (Power Quality)50 Hz, 60 Hz
Phasor DiagramsYes
Power Factor (Power Quality)Yes
CAT RatingIV
CAT Voltage Rating (V)1000V, 600V
GPS LocationYes
Product Width10 IN
Shipping Weight5.00 LBS
There are no reviews yet.
Be the first to review “Dranetz HDPQ-P-XA10PKG – Xplorer Plus Power Quality Analyzer, 10A Clamp Package”
Weight4.2 lbs
Dimensions2.75 × 10 × 8 in