Description

Hioki PQ3198/6000-10in KIT
- Kit includes power quality analyzer, four 6000 Amp flexible AC current sensors (CT7046), three patch cords, 8 GB SD card, four red magnetic adapters, four black magnetic adapters, and a hard case
- Verify power problems in accordance with the IEC61000-4-30 Edition 3 Class A standard
- High accuracy and continuous gapless recording (V: ±0.1% of nominal voltage, A: ±0.1% rdg. ±0.1% f.s., W: ±0.2% rdg. ±0.1% f.s.)
- Broadband voltage range lets you measure even high-order harmonic (supraharmonic) components of up to 80 kHz
- Maximum 6000 V peak transient voltage up to 700 kHz
Class A Power Quality Analyzer Kit (4 x CT7046, 3 x L1021-02, Z4003, 4 x 9804-01, 4 x 9804-02, PQ3100/98 H-CASE)
The new and improved PQ3198 is a power quality analyzer for monitoring and recording power supply anomalies, allowing their causes to be quickly investigated, and also for assessing power supply problems such as voltage drops, flicker, harmonics, and other electrical issues. New features include the ability to drive current sensors straight from the PQA and enhanced recording capabilities.
This kit adds four flexible current sensors, a larger 8 GB SD card, three patch cords, eight magnetic adapters, and a hard carrying case to the basic power quality analyzer package.

Logging and Waveform Recording
- The PQ3198 is a three-phase power quality analyzer that allows simultaneous power logging and waveform capture of power quality anomalies (events).
- Record up to 9999 power quality anomalies (events) and trend data up to 1 year.
Wiring and connection guide
- Choose the preset that suits your application, and the instrument will automatically configure the recording parameters.
- The instrument will perform an automatic wiring check and display the results.


Capture Power Anomalies Reliably with Simple Settings
The PQ3198 can measure all parameters at once, including power, harmonics, and anomaly waveforms.
- Transient voltages
- Voltage swells
- Voltage dips
- Interruptions
- Frequency fluctuations
- Inrush current
- Harmonics
- High-order harmonics (Supraharmonics)
- Unbalance
Verify the Quality of Power Supplied by an EV Rapid Charger
Verify the quality of the input (AC) and output (DC) of an EV rapid charger while simultaneously measuring power and efficiency between input and output.


400 Hz Line Measurement
Power measurement for aviation systems and shipboard systems. In addition to 50/60 Hz, the PQ3198 can measure a line frequency of 400 Hz.
AC Flexible Current Sensors (CT7046)
- Kit includes four sensors
- 6000-Amp capacity (peak value for sensor, may be limited by analyzer)
- 254 mm (10.00 in) conductor diameter
- Wide 10 Hz to 50 kHz band with excellent frequency characteristics
- A wide operating temperature range of -25°C to 65°C (-13°F to 149°F) lets you use the sensor even in sub-freezing temperatures and on hot summer days

Power Measurement/Power Quality Analyzer Template | |
|---|---|
| Type (Power Quality) | 3 Phase, Single Phase |
| Apparent Power (VA) | Yes |
| Reactive Power (VAR) | Yes |
| Current Input Channels | 4 |
| Voltage Input Channels | 4 |
| Measurement Frequency (Power Quality) | 400 Hz, 60 Hz |
| Graphical Display Type | TFT LCD |
| Alarms | Yes |
| Transient Capture | Yes |
| Minimum Transient Duration | milli-seconds |
| Displays Waveform | Yes |
| Energy | Yes |
| Power Factor (Power Quality) | Yes |
| Harmonics | Yes |
| Current Clamps Included | Yes |
| Class A Compliant | Yes |
| Crest Factor | Yes |
| CAT Rating | IV |
| CAT Voltage Rating (V) | 600V |
Product General Attributes | |
| Warranty | 3 YEARS |
| Interfaces I/O | LAN / Ethernet, RS-232, USB |
| Storage | SD Card |
| IP Rating | IP30 |
| Power Supply Voltage | 120V 50/60 Hz |









Reviews
There are no reviews yet.