HOBO by Onset RXW-GP3-900 – HOBOnet Multi-Depth Soil Moisture Sensor, 45 cm (18 in), 904-924 MHz
Please, activate Wishlist option to use this widget.
Please, activate Compare option to use this widget.
21 people are viewing this product right now
Shipping calculated at checkout.
or
Add to quote
Estimated delivery:5 days
HOBOnet Multi-Depth Soil Moisture Sensor, 45 cm (18 in), 904-924 MHz
  • Probe length: 45 cm (18 in)
  • Radio operating frequency: 904-924 MHz
  • Soil moisture measurements over entire probe segment lengths
  • Soil temperature measurements at multiple points
  • Largest volume of influence per measurement (2 L volume of influence per 15 cm segment)
  • 900 MHz wireless mesh self-healing technology
  • 450 to 600 meter (1,500 to 2,000 feet) wireless range and up to five hops
  • Up to 50 wireless sensors or 336 data channels per one HOBO RX station
  • Simple button-push to join the HOBOnet wireless network
SKU: HOBO by Onset RXW-GP3-900 Tags: , Categories:
Guarantee Safe and Secure Payment Checkout
Description
  • Probe length: 45 cm (18 in)
Important Info
The HOBOnet Multi-Depth Soil Moisture Sensor is a wireless sensor that works with the HOBOnet system to measure soil moisture and soil temperature at multiple depths with a single probe, for fast and easy installation. This durable sensor is available in three probe lengths for measurements from 45 cm (18 in) to 90 cm (35 in) deep.
We recommend using the optional pilot rod and slide hammer for quick and easy installation. Onset offers two options for the pilot rod, the PILOT-ROD4 (28”) for use with the three- and four-segment sensors (RXW-GP3 and RXW-GP4), and the PILOT-ROD6 (40”) for use with the six-segment sensor (RXW-GP6).
Sensor Features
  • Available in three probe lengths: 45 cm (18 in), 60 cm (24 in), and 90 cm (35 in)
Wireless Features
  • Onboard memory to ensure no data loss
  • Powered by rechargeable AA batteries and built-in solar panel
Sensor Mote Closed, Front
Sensor Mote Closed, Back
Sensor Mote Opened
Environmental Testers / Physical Property/Moisture Meters Template
Materials TestedSoil
Measure TemperatureYes
Product General Attributes
IP RatingIP67
Product Weight0.77 LBS
Shipping Weight0.89 LBS
HTS/Schedule B Number9025.80.5000
ECCN NumberEAR99
Battery TypeAA
Power Supply VoltageBattery Powered
Country of OriginUnited States
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HOBO by Onset RXW-GP3-900 – HOBOnet Multi-Depth Soil Moisture Sensor, 45 cm (18 in), 904-924 MHz”